Osmanlı Dönemi Ordu yöresi mezar taşları: Perşembe örneği
The Tombstones of Ordu district in the Otoman Era: Case of Perşembe
- Tez No: 132717
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Bu çalışmada Orta-Karadeniz Bölgesi Ordu Kazası Perşembe Nahiyesinde bulunan Osmanlı dönemi mezar taşları incelenmiştir. Araştırmaya Ordu'nun Osmanlı yönetimine geçmesinden günümüze kadar varlığını devam ettirmiş olan, bölgede“Perşembe Ağları”olarak bilinen, dönemin hanedan ailelerinden birine ait Perşembe Nahiyesinde bulunan üç mezarlık dahil edilmiştir. Bu mezarlıklarda bulunan mezar taşlarından elde edilen bilgiler ve yöre hakkında bulunabilen diğer tarihi belgelerden hareketle söz konusu ailenin kökeni ve Osmanlı toplumundaki konumu tespit edilmiştir. Tezin birinci bölümde Türklerde mezar ve mezar taşlarının yapımına sebep olan inançlar, çeşitli Türk devletlerinde mezar ve mezar taşı uygulamaları, bu uygulamalarda görülen süreklilik ve bunların Osmanlı imparatorluğuna yansıması üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Perşembe Nahiyesi mezar taşları incelenerek, mezar taşlarının metinlerinden elde edilen verilerin tahlili yapılmıştır. Mezar taşı kitabeleri yakarış, dua, kimlik, dua isteme, tarih olarak öğelere ayrılarak incelenmiştir. Bunun yanında mezar taşlarının üzerindeki çeşitli vezinli ifadelerler ve bu ifadelerde geçen ölümün nasıl algılandığı üzerinde de durulmuştur. Üçüncü bölümde ailenin tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir. Burada bölgenin tahrir ve avarız defterlerinden hareketle ailenin kökeni, XVIII. yüzyıldaki konumu saptanmıştır. Sonuç olarak, Ordu Kazası Perşembe Nahiyesinde bulunan dönemin hanedan bir ailesine ait olan mezar taşlarının incelenmesi ile gerçekleştirilen bu çalışmanın Osmanlı sosyal tarihi araştırmalarına katkıda bulunacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In the thesis, The Ottoman tombstones in the Nahiye of Perşembe in the Kaza of Ordu are studied. The research includes the three cemeteries which belong to a dynastic family which is known in the region as Aghas of Perşembe and have been living in the nahiye of Perşembe for the ottoman rule was established there. The origin and the social position of the family are determined from the information obtained from the tombstones in these cemeteries and historical documents, which can be found about the region. In the first chapter of the thesis, the beliefs caused to build the cemeteries and tombstones in the Turkish tradition, the cemeteries and tombstones in various Turkish states, the continuity of the building of cemeteries and tombstones and the reflections of the Ottoman Empire are explained. In the second chapter, the tombstones of the Nahiye of Perşembe are examined and the data obtained from the epitaph are analyzed by dividing into components as invocation to God, prayer for the dead, identity, asking for saying Fatiha for the soul of the dead and date of death. Besides the poetic expressions and perception of the death in the epitaphs are stressed. In the third chapter, the history of the family is studied. In this chapter, the origin and the social position of the family in the 18th century is determined from the data obtained Tahrir and Avarız Registers. Consequently, we hope that, trough a study of the tombstones that belong to the dynastic family in the ottoman period in Nahiye of Perşembe, we have made small contribution to the researches on the social history of the Ottoman Empire.