Türk imalat endüstrilerinde piyasaya giriş ve piyasadan çıkış: Bir dinamik panel veri analizi
Entry and exit in Turkish manufacturing industries: A dynamic panel data analysis
- Tez No: 132718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK GÜNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
11 ÖZET Piyasaya giriş ve piyasadan çıkış olgusu, piyasa yapısı ve piyasa performansının belirlenmesinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Piyasaya giriş, yerleşik firmaları verimliliklerini artırma yönünde zorlarken, çıkış verimsiz kullanılan kaynakların daha verimli alanlara kaymasına yol açar. Bu bakımdan piyasaya giriş ve piyasadan çıkış, ekonomideki etkinliğin ve dolayısıyla da toplumsal refahın artmasında önemli bir yere sahiptir. Çalışmada 1993-1999 yıllan arasında dört haneli 66 Türk imalat endüstrisi için piyasaya giriş ve piyasadan çıkış denklemleri oluşturulmuş ve dinamik panel veri teknikleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Giriş denkleminde giriş engelleri, girişi teşvik eden değişkenler, çıkış engeli, yoğunlaşma oram, ihracat, geçmiş dönemki giriş ve geçmiş dönemki çıkış kullanılmıştır. Çıkış denklemi giriş denklemiyle aynı değişkenlerden oluşmakta, farklı olarak, geçmiş dönemki kâr yerine cari kâr ve geçmiş dönemki çıkış yerine cari giriş denklemde yer almaktadır. Yapılan çalışmada, piyasaya girişin yoğunlaşma ile negatif, bir dönem önceki giriş, geçmiş dönem endüstri kân, endüstri büyümesi ve minimum etkin ölçek engeli ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Piyasadan çıkış ise, geçmiş dönemki çıkış ile ters, reklam yoğunluğu ile doğru orantılı olarak bulunmuştur. Ayrıca giriş ile çıkış arasında bir simetri bulunamamış ve Türk imalat endüstrilerinde giriş ile çıkışın birbirleriyle ilişkili olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSmACT Entry and exit play an important role in influencing the market structure and performance. While entry forces incumbent firms to be more efficient, exit causes resources to be used in more productive areas. As a result, entry and exit increase the overall efficiency and so the welfare of the society. By employing dynamic panel data techniques, this thesis investigates the entry and exit dynamics of Turkish manufacturing industries defined at the 4-digit ISIC level for the period 1993-1999. Variables included in the entry equation are entry barriers, incentives of entry, barriers to exit, concentration ratio, export, past entry and past exit. The exit equation has the same variables, but instead of past profit, current profit, and instead of past exit, current entry is used". Empirical results of the thesis show that entry is negatively correlated with concentration ratio and positively related with past entry, past profit, industry growth and minimum efficient scale barrier. Exit, on the other hand, is negatively related with past exit and positively related with advertisement ratio. It is also found that there is no symmetry and no correlation between entry and exit in Turkish manufacturing industries.