Kısıtlı hacimlerin, iç mekan düzenlemesi ve gezi tekneleri örneği
Formation of interior spaces in limited areas, and samples from yacths
- Tez No: 132737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAKAN ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET“Kısıtlı Hacimlerin, İç Mekan Düzenlemesi ve Gezi Tekneleri Örneği”isimli çalışmanın konusu, kısıtlı ve dar hacimlere sahip, 30 metre boyutlarının altındaki gezi teknelerinin iç mekan biçimlenmesiyle ilgili etkenlerin saptanıp, mekansal organizasyonların irdelenmesidir. Bunlarla birlikte günümüz teknolojisi ve dış kabuğu belirleyen malzemelerle, çağdaş bir iç mekan biçimlenmesinin ortaya çıkmasıdır. Bu kurgu paralelinde birinci bölümde, gezi tekneleri ve yatların çeşitli özelliklerine göre sınıflandırılması ve bu özelliklerin iç mekanlara yansımasına değinilmektedir. Gezi tekneleri ve yatların, çeşit ve sınıflarına göre iç mekanı sınırlayan dış kabuğun oluşumu ve şekillenmesinin yanı sıra, gezi teknelerinin üretim süreci ve üretim malzemeleri de irdelenmektedir. İkinci bölümde, Türkiye'nin kıyı bölgelerinde geleneksel yöntemlerle üretimi devam eden gezi tekneleri ve yatların, ahşap konstrüksiyonlara, ahşap kaplamalara sahip dış kabukları ve iç mekan özellikleri ele alınmaktadır. Ahşap gezi tekneleri ve yatlarının kullanım amaçları doğrultusunda üretim teknikleri ve taşıyıcı sistem biçimiyle birlikte, teknik gereksinimleri ve onların ekipman özellikleri değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde, 30 metre boyundan küçük, kısıtlı ve dar iç mekanlara sahip ahşap konstrüksiyonlu gezi tekneleri ve yatların, iç mekan özellikleri işlevsellik, ergonomik, antropometrik, teknik, estetik ve yapı malzemelerinin kullanımı yönünden ele alınmaktadır. İç mekansal problemler ve bunların çözümlerine, örneklerle değinilmektedir. Mekan organizasyonları, mobilya ve donatıların gereksinimleri ve özellikleri, içinde bulunulan durumlara göre irdelenmektedir. Başka bir deyişle hareketli iç mekanları, gereksinimleri ve tasarımlarına ilişkin göz önüne alınması gereken durumlar ele alınmaktadır.in Dördüncü bölümde, ahşap gezi tekneleri ve elyaf takviyeli plastik gezi teknelerinin benzerlik ve farklılıkları, üçüncü bölümdeki kurgu ile incelenmektedir. Ahşap teknelerle elyaf takviyeli plastik tekneler işlevsel açıdan, ergonomik ve antropometrik gereksinimleri yönünden, teknik ve estetik yaklaşımları, ve ekonomik problemleri bakımından benzerlik ve farklılıkları ele alınmaktadır. Beşinci ve son bölümde, çalışmada sözü edilen bilgilerin ışığında kısıtlı ve dar hacimlere sahip gezi teknelerinin iç mekan oluşumunda göz önüne alınması gereken veriler genel bir sonuç olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The subject of this dissertation, titled as“Formation of Interior Spaces in Limited Areas, and Samples From Yacths”aims to examine, the determination of factors related with the arrangements of interior design in boats which their size are under 30 metres. Besides it pursues a target to find out a contemporary formulation of interior spaces with todays technology and with structural elements that define the external covering. Within this context, in the first chapter, the classification of boats and yacths, according to their various charecteristics and the reflection of these special features among the interior spaces are explained. Not only it examines the formation and shape of external covering that restricts the interior space in boats and yatchs according to their variety and category, it also contains the production process and production materials as well. The second chapter deals with the external covering, which consist of wooden construction and wood finishing and characteristics of internal spaces of boats and yatchs that their production goes on under traditinonal style in coastal fronts of Turkey. Also, under the manner of production functions of wooden constructed boats and yatchs, the production technics and structural system with necessities and equipmental feature is analysed. In the third chapter, the characteristics of interior spaces of the wooden constructed boats and yatchs sized under 30 metres with a tight and restricted areas, is studied in the light of ergonomy, anthropometry, technical, aesthetical manner and with functions of structural elements. The problems of interior spaces and their sollutions explained with samples. Formulation of spaces, needs of furniture and accessories, under their original circumstances is analysed. In other words the recuirements andformation of mobile interior spaces are considered in the light of their necessities. In the fourth chapter, the similarities and differences of wooden constructed boats and fibre consolidated plastic boats is examined under the same concept in chapter III. The differences and similarities of wooden constructed boats and fibre consolidated plastic boats is observed from functional point of view and according to their ergonomical and anthropometrical needs, technical and aesthetical approaches and economical problems. In the fifth and last chapter, in the light of the information discussed in this work, data that should be considered for interior space formation for boats that have restricted and tigh areas takes place as a conculation.