Çeltik kabuklarının yalıtım malzemesi olarak kullanılması
  1. Tez No: 220
  2. Yazar: B.CİHAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIRBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde gerek ülkemizde ve gerekse Dünya' da bir e - nerji darboğazı olduğu, yakın bir gelecekte bu darboğazın aşıl - masının daha da güçleşeceği,bugünkü enerji israf hızı ile açık - ça görülmektedir. Oysa zaten kısıtlı olan enerji tasarruf edil - meli, israftan kaçınılıp idareli kullanılmalıdır. Bu amaçla bu çalışmada önce enerji tasarrufunun gereğinden bahsedilmiş, bir tasarruf yöntemi olarak yalıtım ele alınmış ve sonra da çeltik ( pirinç ) kabuklarının yalıtım malzemesi olarak kullanılması a - raştırılmıştır. Çeltik kabukları atıl bir malzemedir. Bu atıl malzemeden yalıtım amacıyla yararlanmak elbette son derece fay - dalı olacaktır. Bu amaçla çeltik kabuklarının bir bağlayıcı mal - zeme ile birlikte ısı iletim katsayıları ölçülmüş, ısıl hesaplar yapılmış ve yalıtımın ekonomikliği gözler önüne serilmiştir. - IV -
Özet (Çeviri)
It is obvious that there is an energy crisis "both in our country and in the world and that it will get worse in the near future. It is a pity that, the waste of energy is still contiuning in a fury indeed, the energy that is so limited sho - uld he very carefully used and prodigality should he avoided. In this study, it is first considered the necessity and then as a means of saving the energy, insulation is discussed and the ther mal properties of unhusked rice is examined as an insulator. Un - husked rice is a waste material. It will be very profitable to use it an insulating material. The unhusked rice is prepared in blocks with the help of a binding element and the thermal conduc - tion coefficient is measured and after all the calculations the economi of the insulation is prooved. - V -