Sivil toplum ve Sosyalizm: 1980 sonrası Türkiye'de sivil toplumcu sosyalizm üzerine bir inceleme
Civil society and Socialism: A study on civil society Socialism in the post 1980 era in Turkey
  1. Tez No: 132762
  2. Yazar: METE KAAN KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı sosyalist düşünce/pratik içerisinde sivil topluma önemli bir rol atfeden sivil toplumcu sosyalizm yorumunu analiz etmektir. Çalışma dört kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümde, sivil toplumun kavramsal tarihi ortaya konulmuştur. Buna bağlı olarak dünyada 1980 sonrasında sivil toplum kavramının popülerleşmesinin altında yatan nedenler değerlendirilerek çağdaş bir sivil toplum tanımı yapılmıştır. İkinci bölümde, Cumhuriyet dönenimi Türkiye'sinde sosyalist pratik üzerinde yoğunlaşılmıştır. Dışarıdaki ve hostis (kamusal düşman) kavramları, bu pratiğin değerlendirilmesinde temel analitik araçlar olarak belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, sivil toplumcu sosyalizm söylemi incelenmiştir. Sosyalizm anlayışları ve söylemlerini analiz edilebilmek amacıyla, bu sosyalizm yorumu taraftarlarınca yayınlanan kitaplar, dergiler ve diğer basılı materyaller gözden geçirilmiş ve bu materyaller seçili konu başlıklarına göre (birey-sivil toplum-demokrasi-sosyalizm, Sovyet bloğunun çöküşü ve muhalefet hareketleri ve nasıl bir sosyalizm: Türk soluna eleştiriler) tasnif edilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise daha önceki bölümlerde ele alınan tartışmalar üzerinden konuya ilişkin bir değerlendirme yapılmıştır. Özetle 1980'lerde Doğu Avrupa'daki muhalefet hareketlerinden ve Batı sosyalistleri arasındaki tartışmalardan hayli etkilenen sivil toplumcu sosyalistlerin, Türk sosyalizm düşüncesi ve pratiği içerisindeki ortodoksiden bir ayrılmayı temsil ettiklerini; demokrasi ile sosyalizm arasında pozitif bir ilişki kurguladıklarını; Türk solunun otoriteryen deterministik, pozitivist ve ekonomist bakış açısını eleştirdiklerini ve insan hakları ve kültürel çoğunluluğu savunduklarını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Main aim of this study is to analyse civil society socialism that is understanding of socialism giving an important role to civil society in the socialist thought/practice. This study is consist of four chapters. In the first part, conceptual background of civil society is traced; reasons that became the concept of civil society popular in the post- 1980 in the world has is made clear, and then, contemporary description of the concept of civil society is made. Second chapter is focused on the socialist practice in Turkey. The concepts of outsider and the hostis (public enemy) are used as a analytic tools for discussing this practices. In third chapter, it is analysed the discourse of the civil society socialism. In order to analyse their discourse and understanding of socialism, books, journals and the other printed materials published by these socialists are surveyed, and then, these materials has been classified according to selected subjects (individual-civil society-democracy-socialism, collapse of Soviet block and opposition movements and what kind of socialism?: critique of Turkish left). In the conclusion chapter, it is reached conclusion via all the debates which are summarized into first three chapters. To put in a nutshell, it is possible to say that civil society socialists who are strongly influenced from the opposition movement in the Eastern European countries in the 1980s and discussions among the Western socialists are symbolized the shift in socialism from the orthodoxy; they construct the positive relationship between democracy and socialism; criticise the Turkish socialist tradition for its authoriterian, deterministic, positivist and economist point of view and advocate the human rights and cultural pluralism