Türk emniyet örgütünde bilgi teknolojilerinin uygulanması
The Utilization of information technology in the Turkish police organization
- Tez No: 132790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Devletin sunduğu kamu Wzmetlerinden birisi güvenlik hizmetidir. Güvenlik hizmetinin etkili ve randımanlı verilebilmesi için bilgi teknolojilerinin Emniyet Örgütü'nde doğru ve verimli şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmada, Türk Emniyet Örgütü'nde bilgi teknolojilerinin uygulanması konusu araştırılmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın önemi, konusu, amacı, planı, metodolojisi, sınırlılıkları ve terminolojisi verilmektedir. Birinci bölümde ise örgütlerde bilginin önemi ve gereksinimi konusu irdelenmekte; bilgi teknolojileri, bilgi sistemleri kavranılan, bilgi sistemlerinin maksimum düzeyde verimli olmasına yönelik yazılım mühendisliğinin uygulanması ve bilgi teknolojilerinin örgütlerde kullanımı konulan incelenmektedir. Emniyet Örgütlerinde bilgi teknolojilerinin kullammı ve dünyadaki farklı ülkelerin Emniyet Örgütlerinde bilgi teknolojilerinin uygulanması konulan ikinci bölümde yer almaktadır. Türk Emniyet Örgütü'nde bilgi teknolojilerinin kullammı ve gerekli bilgi sistemlerinin kurulmasından birinci derecede görevli olan birim EGM Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'dır. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nın kısaca tarihi, kuruluş amacı, bilgi teknolojilerinde Emniyet Teşkilatının geçtiği evreler ve projelerin yenilenmesi ile ilgili çalışmalar üçüncü bölümde sunulmaktadır. Emniyet Bilgi Sistemi'nin uç kullamcılanna anket uygulanmış ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nın uzman personeli ile görüşmeler yapılmıştır. Anket, görüşme ve gözlem sonucu elde edilen bulgular dördüncü bölümde değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde çalışmanın hipotezi, yapılan anket, görüşme, gözlem ve incelemeler çerçevesinde yorumlanmıştır. Emniyet Bilgi Sistemi açısından sorunlar ve çözüm önerileri de bu bölümde verilmektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY One of the public services which the state delivers is the security service. To supply effective and efficient security service, information technologies should be used in a proper and productive way in the Police Organization. In this study, the subject of the utilization of information technology in the Turkish Police Organization has been searched. In the introduction chapter, importance, subject, aim, plan, methodology, limitation and terminology of the study have been given, hi the first chapter, the subject of importance and requirement of information in organizations has been examined; the concepts of information technologies and information systems, the subjects of applying software engineering to supply information systems in maximum productive level and the use of information technologies in organizations have been studied. The subjects of use of information technologies in the Police Organizations and the practice of information technologies in the Police Organizations of various countries in the world are in the second chapter. The first responsible department to set up necessary information systems and the use of information technologies in the Turkish Police Organization is Data Processing (IT) Department, General Directorate of Security. The brief history and aim of establishment of Data Processing Department, the phases of information technologies in the Police Organization and the studies relating renewal projects have been presented in the third chapter. It has been taken a poll on the users of Police Information System, and some interviews have been done with the experts of Data Processing Department. The results of poll, interviews and observations have been evaluated in the forth chapter. In the conclusion chapter, the hypothesis of this study has been commented in the scope of poll, interviews, observations and studies which have been done. And also some problems of the Police Information System and the solution proposals have been given in this chapter.