20. yüzyıldaki toplumsal değişimler paralelinde iç mekan tasarımı eğitiminin gelişimi
The Development of interior design education which is parallel to the social changes in 20 th century
- Tez No: 132914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇELİK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Birinci bölümde tezin amacı, kapsamı ve çalışma yöntemleri aktarılmıştır. İkinci bölümde, İnsanoğlunun tarihi süreç içinde geçirdiği aşamalar ile gelişimleri, toplumsal değişimler açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu süreç, tarih öncesinden başlayıp tüm tarihi dönemleri kapsayarak günümüze kadar irdelenmiştir. Bu irdelemede, toplumsal değişimlerin iç mekan etkileri ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, toplumsal değişimlere paralel olarak eğitimin gelişimi yine dönemlere ayrılarak değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, tasarım eğitimi ve iç mekan tasarımı eğitiminin gelişim süreçleri irdelenmiştir. Dördüncü bölümde eğitim ve eğitim programı geliştirilmesi konusu öğeleri ile değerlendirilmiştir, iç mekan tasarımında eğitim programı irdelenmiştir. Beşinci bölümde eğitim vermekte olan ülke ve üniversitelerin kapsam analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler değerlendirilmiştir. Ayrıca bu değerlendirmeler çerçevesinde sonuç yazılmıştır. Ekler bölümünde Dünya'da ve Türkiye'de eğitim veren üniversitelerin eğitim programları yeralmaktadır. Ayrıca bazı ülkelerin yüksek öğrenim eğitim sistemleri aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In section one, the goal, scope and studying methods of thesis are described. In section two, in social point of view, the phases and the development societies of history of. humans are described. This process are examined from Neolithic period to today. In this study, the effects of the social changes are exposed in interiors. In section three, the development of the education which is parallel to the social changes is evaluated in separated periods. In addition, the processes at the development in design education and interior space design education are examined. In section four, education and education program development are evaluated with their elements. In addition, an education program for interior space design are examined. In section five, applying scope analysis conducted for terms of education from countries and universities. Evaluations of these applying analysis are done. Furthermore, in this understanding a conclusion is determined. In appendix, the curriculum of the universities which has interior design/interior architecture education programs are placed. And also, education systems in some countries are made clear.