Carnap ve Quine'da soyut varlıklar sorunu
Carnap and Quine on abstract entities
  1. Tez No: 132939
  2. Yazar: İBRAHİM DAŞKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, sayılar, ilişkiler, özellikler, sınıflar gibi soyut varlıklar hakkında yapılan çağdaş dilsel çözümlemelerin üstkuramsal temellerini görmektir. Bunu sağlamak için iki klasik düşünür, Carnap ve Quine ele alındı. Onların soyut varlıklar hakkındaki görüşleriyle ilgilenildi. Bu görüşler arasında her ne kadar önemli benzerlikler varsa da, farklılıklar da çarpıcıdır. Bu çalışma varlıkbilgisi hakkında Carnap ile Quine arasındaki tartışma olarak da okunabilir. Çalışmada varlıkbilgisinin yapısı ve varlıkbilgisel üstlenim ele alındı. Ayrıca analitik olma ve analitik olmayla üstlenim arasındaki ilişkiye de değinildi. Carnap'ın Quineci üstlenim ölçütünü kabul etmesi ve Quine'nm kuram öğretisinin Carnapçı dil çerçeveleri öğretisine benzerliği dile getirildi. Bu çalışma soyut kendilikler açısından bakıldıkta şu noktayı savlar: Yaygın olarak savunulan pozitivizm ve pozitivizm sonrası bilim felsefelerine atfedilen görüşün tersine, Carnap ve Quine'nm çalışmalarında tümeller yadsınmamaktadır. Tez bu sav çerçevesinde Carnap ve Quine'nm felsefelerinin soyut varlıkların doğa bilimlerindeki önemli konumlarını görmezden gelen safdil bir adcılık olmadığım ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The main aim of this dissertation is to inquire into the metaphilosophical foundations of contemporary linguistic analysis concerning abstract entities such as numbers, relations, classes, functions and attributes. In our study, we have utilized two classical sources: Carnap's and Quine's works. We dealt with the views of these philosophers concerning the subject matter, i.e. abstract entities. Although there are important similarities between them, the differences are striking. This dissertation can be read as a discussion between the Carnap - Quine dispute concerning ontology. Our study concerns the nature of ontology and ontological commitment. It also discusses analyticitiy and the relationship between analyticity and commitment. We have emphasised Carnap's acknowledgment of Quine's standart for commitment and also, have maintainted that Carnapian frameworks is similar to Quine's views on theory. Contrary to the widely accepted view, the main point of our conclusion states that Carnap and Quine have not denied the existence of universals. This study argues against the view that Carnap's and Quine's philosophy is a naive form of nominalism that is blind to important positions of the abstract entities in the natural sciences.