Ortayaş dönemindeki bireylerin kaygı düzeyleri -kamu kuruluşu örneği-
The Concern level of the individuals in the middle -age period public institution sampling-
- Tez No: 132940
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOMANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZET Ortayaş dönemi, üzerinde önemle durulması gereken, bireyin yaşamında önemli rol oynayan değişimleri, kararları ve birçok faktörü içeren bir dönemdir. Bu döneme ilişkin araştırmaların yok denecek kadar az olması konu ile ilgili durum değerlendirilmesinin yapılmasını önemli hale getirmiştir. Bu araştırma, ortayaş dönemindeki bireylerin fiziksel görünüşleri ve fiziksel değişimleri, zihinsel işlevleri, sağlıkları, cinsellikleri, psikolojik yapıları ve sosyal yaşamları hakkındaki değerlendirmeleri ve bu değerlendirmelerine göre sürekli kaygı düzeylerinin ortaya çıkarılması amacına yönelik olarak yapılmıştır. Bu amaçla, araştırma verileri İstanbul'da beş ayrı kamu kuruluşunda çalışan ve yaşları 35-65 arasında olan kadın ve erkek 407 bireyden toplanmıştır. Bu kuruluşlar, T.B.M.M. Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı birimler (Dolmabahçe Sarayı, Hereke Hali Fabrikası Müdürlüğü, Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası Müdürlüğü), Kültür Bakanlğı'na bağlı Atatürk Kültür Merkezi, Sümer Holding A.Ş. (Bakırköy Şubesi), I.E.T.T. Genel Müdürlüğü ve Ziraat Bankası Ataköy Şubesi'dir. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen ve 40 soru içeren soru kağıdı kullanılmıştır. Soru kağıdındaki sorular literatüre uygun olarak hazırlanmış ve soruların bireylerin kendilerini değerlendirmelerine yönelik olmasına özen gösterilmiştir. Bireylerin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyleri ve görevlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından ortayaş bilgi formu hazırlanmıştır ve sürekli kaygı envanterinden yararlanılmıştır. Bağımsız değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim, görev) bireylerin sürekli kaygı düzeylerine bakılmıştır.ıu Araştırmaya katılanların 136'sını kadınlar, 271'ini erkekler oluşturmuştur. Araştırma sonuçları kadınların kaygı düzeylerinin erkeklere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Araştırmaya katılan bireylerin yaşları ile sürekli kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca medeni durumları ile sürekli kaygı düzeyleri arasında da anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. Bireyler görevlerine göre incelendiğinde, memurların kaygı düzeyinin yöneticilere göre daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. Eğitimin kaygıyı etkileyen bir neden olduğu sonucuna varılmıştır. Eğitim düzeyi yüksek olanların kaygı puanlarının daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Bireylerin sürekli kaygı düzeylerinin dağılımlarına bakılmış, %7,6'sının kaygı puanı 41 olarak bulunmuştur. Buna göre bireylerin kaygı puanlarınin orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma kapsamına giren ortayaş dönemindeki bireylerin fiziksel görünüş ve fiziksel değişimleri, zihinsel işlevleri, sağlıkları, cinsellikleri, psikolojik yapıları, sosyal yaşamları ile ilgili değerlendirmeleri ve bu değerlendirmelerine göre sürekli kaygı düzeylerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The middle-age period is a course of life which requires to be considered very important and which includes some changes, decisions and many factors that play an important role for the life of individuals. The insufficiency of the researches about this period renders an evaluation of the subject more important. This research aims at evaluating the physical appearances, physical changes, mental functions, health conditions, sexualities, psychological states and social lifes of individuals in the middle-age period and determining the continual concern levels of them. The research data is collected from 407 individuals of both men and women between the ages 35-65 working at five different official foundations. These foundations are as follows: units belong to Directory of Department of National Palaces under the directory of Turkish Grand National Assembly (Dolmabahçe Palace, Hereke Carpet Factory, Yıldız Porcelain Factory), Atatürk Culture Center under the directory of Minister of Culture, Bakırköy Departmant of Sümer Holding Inc. Company, General Directory of I.E.T.T. and Ataköy Deparment of Ziraat Bank. The questionnaire developed by the researcher consists of 40 questions. These questions are prepared in consistency with the literature and special attention is paid for the self evaluation of the individuals. A middle-age data form is prepared by the researcher on purpose to determine the sex, age, marital status, education level and working position of the individuals and continual concern inventory is used for the determination. The continual concern level of the individuals are observed according to theindependent variations such as sex, age, marital status, educational levels and working position. The participants of this research consist of 136 women and 271 men. According to the research results, it is found that the corcern level of women is higher than the men's. It is not found a considerable relation between the ages and continual concern levels of the participants. Also it is not found an important relation between the marital status and continual concern levels of the participants. Findings with the regard to working positions show that the concern level of the employees is higher than the directors's. It is concluded that education has an effect on concern. It is found that the concern point of the participants of high educational levels is less than the other group. The distribution of the continual concern levels of the individuals is observed and concern point of 7,6 % of them is obtained as 41. According to this it is concluded that individuals have a concern point in a middle level. Physical appearances, physical changes, mental functions, health conditions, sexualities, psychological states and social life of the middle-aged individuals participated in this research are evaluated and according to the evaluation it is found that the continual concern level of the participants is at the middle level.