Sanatta imgelem ve esin kaynağı olarak deniz
Sea as the source of inspiration and imagination in art
- Tez No: 132947
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Sanat Tarihinde ve Sanatın değişik anlatım yolları içinde su ile doğrudan veya dolaylı ilgili konuların ilk çağlardan beri değişik şekillerde ele alınarak işlendiği görülür. Çünkü insanlar suyun kendi yaşamları için önemini ve gerekliliğini başından itibaren kavramış ve ona çeşitli anlamlar yüklemesini bilmiştir. Bu nedenle masallarda, mitolojilerde, dinsel öğretilerde su hep kutsal olarak ifadelendirilmiştir. Hatta çeşitli kültürlerde su için özel tanrılar ve Su Tanrıları için heykeller vardır. Su ile ilgili konular Doğudan Batıya bütün uygarlıklarda değişik şekillerde ve değişik simgeler içinde anlatılır. Örneğin İran minyatürlerinde su güzellik ve temizlik anlamına gelmektedir. Anadolu kültüründe de aynı anlamlar içinde ifade edilir. Uzak doğu kültüründe ise önemli bir“güç”simgesidir. Batı sanatının her döneminde ve özellikle sanatçının doğanın içine girdiği, onu yeniden keşfettiği Empresyonistlerde su ile ilgili konulara daha çok yer verildiği görülür. Resim sanatının dışında, ve geleneksel sanatlarda ve halk sanatlarında süsleme ve bezeme amaçlı düzenlemelerde, kitap resimlemelerinde su konusunu ele alan pek çok örnek bulunmaktadır. Örneğin, seramik, halı, kilim, halk kitapları alanında yalın, simgesel anlatımlarla su ile ilgili konuların işlenmesi her kültürde önemli kültürel kaynaklar olarak yerini alır. Su konusu çağdaş sanatçıların da önemle ele aldıkları ve bir anlatım yolu olarak kullandıkları bir alandır. Bu çalışma konusu kapsamında konunun temeline ilişkin teorik araştırma ve analizlerin yanında bir sanat alanı çalışması olarak resimsel uygulamalar gerçekleştirilmiş, konunun duygusal çözümlemeleri ve görsel anlatımı sağlanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla su ve deniz konusunda görsel birikimiçin yerinde gözlemler yapılmış, desenler, eskizler, çizimlerle konunun çeşitli boyutları araştırılmıştır. Böylece özellikle deniz konusunun bir mutluluk mekanı olarak düşle gerçek arasında biçimlerle anlatılmasına çalışılmıştır. Deniz kavramının çağrıştırdığı sıcak/ soğuk kavramı sıcak ve soğuk renk armonileri ile anlatılmak istenmiştir. Bu konunun seçilmesinin ve anlatımda kullanılan resimsel öğelerin asıl amacı, iç dünya ile dış dünyayı birbirine bağlamak ve görsel bir anlatım aracı olarak ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY It is observed that the themes directly or indirectly related to the water have been handled and processed in different manners throughout the History of Arts and within the variable paths of expression since the early ages, as the human being has comprehended the importance and necessity of the water for the human life, and expressed it in many different ways. Hence, the water has always been expressed as a holy thing in tales, mythologies and religious doctrines. In fact, there are water gods and monuments for such gods in some cultures. The water-related themes are told in different ways and with different symbols in all civilizations from east to west. For instance, the water resembles the beauty and purity in the Iranian miniatures. It is expressed within the same meanings even in the Anatolian cultures. It is however is an important symbol of“force”in the Far Eastern culture. In every era of the western arts, and particularly by the impressionists that entered, and rediscovered the nature itself, the water-related themes attracted relatively higher interest. Besides the painting art, there are many examples involving the water theme in the traditional and folk arts, including the ornamental arrangements and book illustrations. Such examples include ceramics, carpets, tapestries and folk books that are important cultural resources in any culture in processing the water theme in symbolic expressions. This is a field that is strongly emphasized, and used as a way of expression by the contemporary artists too. This study covers a number of illustrative practices as artistic fieldwork in addition to the theoretical researches and analyses towards the basic subject, so that it was tried to provide some intuitive analysis and visualIV expression of the subject matter. For this purpose, a number of on-site observations were carried out in regard to the water and sea, and the various dimensions were studied with designs, preliminary sketches and drawings. In this way, it was aimed to express the sea theme, in particular, as a space of happiness through some imaginative and actual shapes. Through the hot and cold color harmonies, it was tried to express the hot/cold concept induced by the sea concept. The main purpose of selecting this theme and using illustrative elements in expression is to join the inner and outer worlds, and present them as a visual way of expression.