Geyvan Mcillen'in sanatsal kimliği ve koregrafik yaklaşımının incelenmesi
The Examiation of artistic identity and choreographic approach of Geyvan Mclillen
- Tez No: 132946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRİDE AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Dansçılık Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara Devlet Konservatuvarı, Bale Anasanat Dalı'nda, Yüksek Lisans Sanat Eseri Raporu olarak hazırlanmıştır. Araştırmada, Türkiye'de modern dansın gelişimini başlatan ve Türk çağdaş dansında önemli bir yere sahip olan koreograf ve eğitmen Geyvan McMillen 'm biyografisi, koreografik yaklaşımı ve Türk çağdaş dansı konusundaki görüşleri incelenmiştir. Çalışma sırasında, gerek kendisiyle yapılan söyleşi ile, gerek çeşitli yayım organlarında basılan yazı, eleştiri ve röportajlarıyla Geyvan McMillen'ın kendi görüşlerine yer verilmiştir. Çalışmaya başlandığında, Geyvan McMillen hakkında bir ön araştırma yapılmış, biyografisi incelenmiş, basında yer alan yazıları derlenmiş ve bu inceleme sonucunda kendisiyle yapılacak söyleşinin ana hatları ortaya çıkmıştır. Sanatçının dans sanatıyla ilgili temel görüşlerinin toplandığı bir kaynak olması öngörülen bu çalışma raporuna, söyleşinin devamında, derlenen yazılar da eklenmiş ve Geyvan McMillen hakkında temel bir kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been prepared as the Master's Degree Piece of Art Report for Hacettepe University, The Institude of Social Sciences, Ankara State Conservatory, Department of Stage Arts, Ballet Branch. This research investigates Mrs. Geyvan McMillen's choreographic approach and opinions about Turkish contemporary dance whom one of the pioneers of modern dance in Turkey with the remarkable eminence; it also includes her biography. It comprehends published critics, interviews and rewievs about her work which are taken from various sources, right along with a recent interview with her, done by the researcher. At the begining a preliminary search about McMillen's biography has done and all pressed materials about her works has collected. The outcomes of this also used as a basis for underlying the interview with her. Tis report planned as a reference which adresses her principle ideas for the art of dance and broaden with articles both about her and by her.