Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli subayların dönüştürücü liderlik yapıları üzerine uygulamalı bir araştırma
An applied research on transformational leadership patterns demonstrated by the officers in the Turkish Land Forces
- Tez No: 132975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışmanın başlıca amacı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görevli subayların genel liderlik ve dönüştürücü liderlik özelliklerinin belirlenmesidir. Çağımızda meydana gelen hızlı değişimler liderlik örgütler için en önemli faktör haline getirmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde liderin ve liderliğin ne olduğu, liderin yöneticiden farkı ve liderlikte kullanılan güç tipleri anlatılmaktadır. Bu bölümde, geçmişten günümüze kadar liderlik teorileri incelenmiştir. Özellikler teorisi, davranışsal teoriler, durumsal teoriler ve son olarak da modern liderlik teorileri bu kapsamda araştırmaya dahil edilmiştir. ikinci bölümde araştırmanın temel konusu olan dönüştürücü liderlik üzerinde çalışılmıştır. Dönüştürücü liderliğin tanımı, modelin ortaya çıkışı, dönüştürücü liderliği oluşturan davranış boyutları, dönüştürücü liderlik teorisinin güçlü ve zayıf yanları ile son olarak farklı dönüştürücü liderlik perspektifleri bu kapsamda ele alınmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın uygulaması, önemi, ölçme aracı, örnekleme süreci, verilerin çözümlenmesi ve bulgular anlatılmıştır. Araştırma 162 kişilik bir önekleri ile yapılmıştır. Ölçme aracı olarak Minnesota Üniversitesi tarafından geliştirilen“Liderlik Özellikleri Anketi”ve dönüştürücü liderlik üzerine kapsamlı çalışmalar yapan araştırmacılar Bass ve Avalio tarafından geliştirilmiş olan“Çok Faktörlü Liderlik Anketi”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde SPSS 10.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study was to determine general leadership characteristics and the transformational leadership characteristics of the officers assigned in Turkish Land Forces. The rapid developments of this information age have caused leadership to be the most important factor of the organizations. In the first chapter; the meaning of leader and leadership, differences between management and leadership and the sources of the leadership power have been studied. Also the leadership theories from past up to now have been analyzed in this chapter. These were; trait approach, situational approach, contingency approach and finally popular approaches to leadership. In the second chapter, main subject of the study, transformational leadership, has been studied. The definition, model, components of transformational leadership and other transformational leadership perspectives have been analyzed through this chapter. In the final chapter; method of the research, statement of the problem, significance of the study, hypothesis, instrument, data analysis and results of the study have been presented.“Leadership Characteristics Questionnaire”developed by minnesota University and "Multi Factor Leadership Questionnaire*' developed by Bass and Avalio were used as the instrument of the study. 162 officer formed the sample of the study. Data were analyzed with SPSS 10.0 program.