Türkiye'nin füze savunma stratejisi
Missile defense strategy of Turkey
- Tez No: 132976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KORKMAZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Balistik füzeler ve kitle imha silahları, zayıf ekonomiye sahip olan ve konvansiyonel silaha dayalı askeri gücü ikame edemeyen ülkelerin başta caydırıcılık sağlamak üzere farklı amaçlar için takip ettikleri programlardır. Balistik füzeler diğer ülkeler için artan bir tehdittir. NATO içerisinde çevresinde bu kadar potansiyel tehdit olan başka bir ülke yoktur. Bu tehdidi oluşturan ülkeler yönetim yapılarından dolayı, muhtemel bir çatışma durumunda NBC başlıklı balistik füzelerini kullanabileceklerdir. Bu tehdide karşı oluşturulması gereken füze savunma yapısı en az stratejik hedefleri koruyacak boyutta ve çok katmanlı olmalıdır. Bu yapının oluşturulması için en az 20 milyar $ gerekmektedir. İleri teknoloji ürünü olan pahalı sistemlerin kısa vadede üretilememesi, satın alma yolu ile tedariği gerektirmektedir. Fakat maliyetin yüksek olması ihtiyaç duyulan sistemlerin tamamının alınmasını engellemekte, bir kısmı için işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Buna bağlı olarak öncelikle ekonomik imkanlar doğrultusunda mevcut teknolojiler olan alt katman sistemleri tedarik edilmeli ve NATO ile işbirliği yapılmalıdır. Bu çalışmada öncelikli olarak Türkiye'nin bulunduğu coğrafyadaki stratejik önemi belirtilmiş, füze ve KİS.'larına sahip komşuları ile olan sorunları açıklanmış, Türkiye'ye yönelik mevcut, potansiyel ve proje halindeki balistik füze tehditleri ortaya konulmuş, füze savunma konsepti tanımlanmış, tehdit ülkelerin füze saldırısında bulunmaları muhtemel stratejik hedefler tespit edilmiş, bu hedefleri korumaya yönelik savunma yapısı tanımlanmış, yapının oluşturulmasının maliyeti çıkarılmış ve mevcut durum içerisinde en uygun tedarik stratejisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ballistic missiles and weapons of mass destruction are the programs pursued for different aims especially for the deterrence by the countries which have poor economies and cannot afford to maintain military power based on conventional arms. Ballistic missiles are increasing threat for the other countries. There isn't any other country in NATO, except for Turkey which is surrounded by the ballistic missile threat. The countries that increase this threat due to their government form can use these missiles with NBC warheads in a potential war. The structure of missile defence that should be put up against this threat must protect strategic targets and be multi-layered The cost of this structure is no less than $20 billion. On account of being new technology and expensive systems, they cannot be developed in Turkey in a short term. On the grounds of this, they should be procured by buying from producing country. But the high cost prevents Turkey from buying these systems and make it compulsory to procure partially in cooperation with allied countries or organizations. In compliance with this, first of all, it is necessary to procure lower layer systems which are ready technologies in conformity economic situation and to take cooperation with NATO. In this study, initially strategic importance of Turkey is defined, then the problems with the countries that have ballistic missiles and weapons of mass destruction are explained, missile threats against Turkey are put forward, the concept of missile defence is described, the potential targets which are subject to missile attack are clarified, the architecture of missile defence that protects these targets is described, the cost of this structure is calculated and finally the most appropriate strategy for the procurement is concluded.