Elmalı Sedir Araştırma Ormanı (Antalya) florası üzerine bir araştırma
A Research on the flora of Elmalı Cedrus Research Forest (Antalya)
  1. Tez No: 133003
  2. Yazar: İSMAİL GÖKHAN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET ELMALI SEDİR ARAŞTIRMA ORMANI (ANTALYA) FLORASI ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA İsmail Gökhan DEMİZ Yüksek Lisans T«d, Biyoloji Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL Aralık 2002, 199 sayfa Bu çalışma, Elmalı Sedir Araştırma Ormanı (Antalya) florasını kapsamaktadır. Araştırma alanından Eylül 2000-Eylül 2002 tarihleri arasında 1296 bitki örneği toplanmıştır. 1296 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 83 familyaya ait 320 cins ve 687 tür tespit edilmiştir. Toplam takson sayısı ise 706' dır. Teşhis edilen türlerden üç tanesi bilim dünyası için yenidir. Toplam taksondan 37 tanesi C2 karesindan ilk kez toplanmıştır. Teşhis edilen türlerin 2' si Pteridophyta, 685' i ise Spermatophyta divisiosuna aittir. Spemnatophyta divisiosuna ait türlerin 9 tanesi Gymnospermae, 676 tanesi de Angiospermae alt divisiosuna aittir. Angiospermae alt divisiosundan 583 tür Magnoliopsida, 93 tür ise Liliopsida sınıfına dahildir. Alandaki endemik tür sayısı 140 (% 20,37)'dır. Toplam türlerin 194' ü (%28,23) Akdeniz elementi, 87' si (% 12,66) İran-Turan elementi, 18' si (% 2,62) Avrupa-Sibirya elementi ve 388' i (% 56,47) çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen türlerdir. Araştırma alanında tür sayısı bakımından en büyük familya Asteraceae (73), en büyük cins ise Astragalus (17) cinsidir. ANAHTAR KELİMELER : Flora, Elmalı, Sedir Araştırma, Vejetasyon, Endemizm. JÜRİ : Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL Prof. Dr. Mustafa GÖKÇEOĞLU Prof. Dr. İbrahim BAKTIR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Â RESEARCH ON THE FLORA OF ELMALI CEDRUS RESEARCH FOREST (ANTALYA) Ismail Gökhan DENİZ M.Bc. in Biology Adviser: Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL December, 2002, 199 Pages In this study, flora of Elmalı Cedrus Research Forest (Antalya) was investigated. From research area, 1296 samples were collected between September 2000-September 2002. Among 1296 sample 83 represent family, 320 represent genera and 687 represent species have been identified. Number of total species and subspecies toon was 706. In analyzed specieses, three specieses were found to be new for the scientific world. Thirty seven specieses of 706 were collected for the first time in C2 square. In analyzed specieses, 2 belongs to Pteridophyta divisio and 685 belongs to Spermatophyta divisio. 9 species beloning to Spermatophyta divisio are Gymnospermae while 676 are beloning to Angiospermae subdivisio. 583 species beloning to Angiospermae subdivisio are Magnoiiopsida whereas 93 species are beloning to Lâliopsida. The number of endemic species in the research area is 140 (% 20,37). Among to analyzed species 194 (%28,23) are Mediterranean element, 87 (% 12,66) are Irano-Turano element, 18 (% 2,62) are Euro-Siberian element, 388 (% 56,47) are poly regional or are species whose phytogeographical regions are unioriown. In investigated area, Asteraceae (73) is the biggest family on the base of species and Astragalus (1 7) is the biggest genera. KEY WORDS : Flora, Elmalı, Cedrus Research, Vegetation, Endemism. COMMITTEE : Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL Prof. Dr. Mustafa GÖKÇEO?LU Prof. Dr. Ibrahim BAKTIR