Çevre bilim ve eğitimi üstüne bir araştırma
A Research on environmental protection and education
- Tez No: 133055
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ERUZ, PROF. DR. ÜMİT SERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Politikaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
oz Hızlı nüfus artışı, yanlış kentleşme ve diğer arazi kullanımları, yanlış ulaşım politikası, doğal kaynaklardan bilinçsizce yararlanma gibi çeşitli nedenlerle oluşan çevre sorunları giderek büyümekte ve çeşitlenmektedir. Bu önemli sorunun çözümü için gereken uygulamalı çalışmaların başında da çevre eğitimi gelmektedir. Bu çalışma Çevre ile ilintili bilinçli bir eğitim yaratmaya, biyosferi korumaya yönelik davranış şekilleriyle değerleri öğretmeye, her yerde, yaşamın niteliğini iyileştirmeye ve ahlaki değerlerle kültürel ve doğal mirası kutsal yerler, tarihi yerler, sanat eserleri, sitler ve anıtlar, tüm hayvanlar, bitki örtüsü, insancıl kurumlar dahil olmak üzere, insan ve doğal çevresi korumayı hedef almaktadır. ABSTRACT The environmental problems which take form of rapid increase of human population, incorrect urbanization agro-land uses, incorrect road-politics, the unconscious benefits from naturel resources cause the development and assortment of problems. The main applied solution of this important modter is the“Environmental Education”. This study aims to give existence to the conscious environmental education, to instruct the behaviors and the worths which protect the biosphere, to increase the life condition of community in everywhere and to protect the moral worths, cultural and naturel worths, historical places, artworks, monumental places, holy places, monumental places, holy places, monuments, asine, plant community, human society, to protect the humanity and naturel environment.
Özet (Çeviri)