Dudullu Organize Sanayi bölgesinin jeofizik uygulamaları
Geophysical studies of the Dudullu Industrial area
  1. Tez No: 133056
  2. Yazar: MURAT FIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Deniz Jeofiziği Bölümü'nde Yüksek Lisans bitirme projesi olarak hazırlanan bu çalışmada; İstanbul İlinin Ümraniye İlçesine bağlı Dudullu Organize Sanayi Bölgesi ve çevresini kapsamaktadır. İnceleme alanında Paleozoyik ve Senozoyik yaşlı birimler bulunmaktadır. Paleozoyik istifinin tabanı Ordovisiyen yaşlı Kurtköy formasyonu İle başlamaktadır. Kurtköy formasyonu üzerinde birbirleriyle uyumlu olarak sırasıyla Ordovisiyen yaşlı Aydos formasyonu, uyumsuz olarak Tersiyer yaşlı Belgrad formasyonu örtmektedir. Tüm bu birimler üzerine yine uyumsuz olarak alüvyon bulunmaktadır. Bu çalışmada; inceleme alanındaki kaya birimlerinin litolojik tanım ve dağılımları, stratigrafik ilişkileri ve çökelme ortamlarının yanı sıra, kayaçların sismik ve elektrik ölçülerden elde edilen jeofizik parametrelerinin belirlenmesi yapılmıştır. Bu doğrultuda inceleme alanında 23 adet sismik kırılma, 23 adet özdirenç ölçümü, 1 1 adet araştırma çukuru ve 11 adet sondaj çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalar ayrıntılı olarak değerlendirilerek bölgedeki birimlerin jeolojik ve jeofizik özellikleri ortaya konmaya çalışılmış. Bu çalışmalardan hareket ile Marmara denizi içindeki aktif fayların bölgeye olan etkisi ile bölgede deprem üreten diri faylar araştırılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research project is part of the requirements for Ms. Degree in the Marine Geophysical Department of Istanbul University. This study describes the research done in the Dudullu Industrial Zone and neighbouring areas. In the researching area, there are Paleozoik and Seneozoik-aged series. The boundry of Paleozoik series is started by Ordovisien-aged Kurtköy formation. Those are respectively concordent Ordovisien-aged Aydost series and an disconcordent Aluvium on top. The main aims of this project are to uncover the definetion of litology and the spreed on the main series, stratigraphical relations and the fall of aluviums as well as to find the geophysical parameters of this main series obtained from seismic and electrical measurements. For this aims, 23 seismic refractions profiles, 23 rezistivity profiles, 11 exploring digs and 1 1 drills are made in the research area. Definition of the geological and geophysical characteristic of the involved series in the area are primarly considered to be uncovered. Moreover to this project, the effect of active and earthquake producing faults are investigated in the area. Ill