Çevresel Etki Değerlendirmesi'nin ulusal ve uluslararası uygulamaları
National and international applications of Environmental Impact Assessment
  1. Tez No: 133064
  2. Yazar: B. BÜLENT SEVGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. SELMİN BURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kıyı Bölgesi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ÇED kavramı, ÇED' in tarihçesi ve gelişimi, Türkiye' de ÇED' in gelişimi, dünyada ÇED' i ortaya çıkaran gelişmeler, ÇED' in yöntem ve metodolojileri, ulusal ve uluslar arası ÇED uygulamaları, ÇED' in ilkeleri kanun ve yönetmeliklerdeki yeri, gelişmekte olan ülkelerde ÇED süreci, stratejik ÇED, stratejik ÇED' in yöntem ve metodolojileri, Avrupa Ekonomik Komisyonu Uluslar arası ÇED sözleşmesi ve AT ÇED direktifi ve bazı ülkelerde ÇED uygulamaları incelenmiştir. Sonuç olarak da ulusal ÇED uygulamalarındaki sorunlar ele alınmış ve çözüm önerileri getirilmiştir. Ayrıca; ülkemizde şu ana kadar yapılan ÇED ve ÇED Ön Araştırma Raporlarının sonuçlarına ait tablolar, ulusal ve uluslar arası ÇED uygulamalarına ait akım şemaları ve sınır aşan ÇED ile ilgili taraf olan ülkelere ait listeler ek' 1er bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the concep of Environmental Impacat Assessment (EIA), the history and implementation of EIA, implementation of EIA in Turkey, the reason causing EIA in the world, methods and methodologies of EIA, the national and international applications of EIA, the principles of EIA, its place in the laws and the legislation, time period of EIA in the developing countries, strategical of EIA, methods and methodoligies of strategical of EIA,international EIA contraction of European Economic Commission and EIA directive of European Comnunity and some applications were investigated. Finally, the problems in the national EIA applications were questioned and the recommendations for the solutions were presented. Also, the tables showing the results of EIA and EIA primary research Reports, the flow diagram showing national and international applications of EIA and the list showing related countries whic accept boundary across EIA are given in the Appendix. in