Kentsel dönüşüm süreçleri ve sosyal etki değerlendirmesi: ankara yeni mamak kentsel dönüşüm alanı mahalle sakinleri üzerinden bir değerlendirme
Urban regeneration processes and social impact assessment: an evaluation of ankara-yeni mamak urban regeneration area neighbourhood residents
  1. Tez No: 944544
  2. Yazar: MERYEM NUR KIRNIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜBRA CİHANGİR ÇAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Sürekli değişim içerisinde olan kentler için 19. yy.'dan itibaren önemli bir olgu olan kentsel dönüşümün sosyal içerikten ve etki değerlendirmelerinden yoksun olduğu bilinmektedir. Yapılan literatür taramasında,“sosyal etki değerlendirmesi”ve“kentsel dönüşüm”konularını birlikte içeren uluslararası ve ulusal az sayıda çalışma olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, Sosyal Etki Değerlendirmesi (SED) kapsamında“Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Süreci”nin mahalle sakinlerinin yaşamları üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini mekansal boyutlarına ek olarak sosyo ekonomik ve kültürel boyutlarıyla araştırmak, tanımlamak ve değerlendirmek, bu etkileri gündelik yaşamlarında deneyimleyen, yaşayan sakinlerin dilinden dönüşümü/değişimi/yeniyi anlamaktır. Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Alanı, Ankara'nın bir dönemine damgasını vurmuş olan ve dönüşüm uygulamalarıyla yok olmaya yüz tutan gecekondu alanlarından biridir. Çalışmada, kentsel dönüşüm sürecinde çoğunlukla göz ardı edilen“mahalle sakinlerinin dönüşüm deneyimleri”SED merceğinde gözlemlenerek, mahalle sakinlerinin sorunlarla başa çıkmada geliştirdikleri yere özgü stratejiler/çözümler/önlemler araştırılmış, bu kapsamda yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen bulgular içerik, tematik ve anlatı analizi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda alanda yaşayan dört farklı profilin, kentsel dönüşümden farklı boyutlarda ve farklı derinliklerde etkilendikleri tespit edilmiş olup, bu etkiler planlamaya etki eden her açıdan geçmiş ve günümüz özelinde ortaya konulmuş, alana özgü öneriler geliştirilmiştir. Çalışmada uzayan dönüşüm sürecinden hem sosyo-ekonomik hem kültürel açıdan etkilenen sakinlerin eski gecekondu yaşamlarına özlem duydukları, geleneksel kültürleriyle uyumsuz yeni konut sitelerindeki mekân kurgusunun dayattığı yaşam biçimlerine uyum sağlamakta zorlandıkları tespit edilirken, sosyal etki dikkate alınmadan yapılan kentsel dönüşüm sonucu mahallede sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel boyutlarda kayıp yaşandığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that urban regeneration, which has been an important phenomenon since the 19th century for cities that are in constant change, lacks social content and impact assessments. In the literature review, it was seen that there are few international and national studies that include the subjects of“social impact assessment”and“urban regeneration”together. The aim of this study is to investigate, define and evaluate the positive and negative effects of the“New Mamak Urban Regeneration Process”on the lives of the residents of the neighborhood within the scope of Social Impact Assessment (SIA) in addition to its spatial dimensions, in terms of socio-economic and cultural dimensions, and to understand the transformation/change/new from the language of the residents who experience and live these effects in their daily lives. The New Mamak Urban Regeneration Area is one of the shantytown areas that left their mark on a period in Ankara and are on the verge of disappearing with the transformation practices. In the study, the“regeneration experiences of the residents”, which are mostly ignored in the urban regeneration process, were observed through the lens of SED, and the place-specific strategies/solutions/measures developed by the residents in coping with the problems were investigated, and the findings obtained from the in-depth interviews conducted within this scope were analyzed with content, thematic and narrative analysis. As a result of the analysis, it was determined that four different profiles living in the area were affected by the urban regeneration in different dimensions and depths, and these effects were presented in terms of the past and present from every perspective affecting the planning, and area-specific suggestions were developed. In the study, it was determined that the residents affected by the prolonged regeneration process both socio-economically and culturally longed for their old shantytown lives, had difficulty in adapting to the lifestyles imposed by the spatial structure in the new housing estates that were incompatible with their traditional culture, and it was revealed that the neighborhood experienced losses in social, cultural, economic and environmental dimensions as a result of the urban regeneration carried out without considering the social impact.