Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin farklı bölümlerindeki iç ortam havası fungus ve bakterilerinin belirlenmesi
Monitoring indoor airborne fungi and bacteria in THA different parts of Trakya University Hospital (Edirne-Turkey)
- Tez No: 133110
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin altı farklı bölümündeki [(Ameliyathane (1. istasyon), Çocuk Yeni Doğan Ünitesi (2. istasyon), Acil Servis (3. istasyon), İnfeksiyon Hastalıkları Servisi (4. istasyon), Reanimasyon (Yoğun Bakım) (5. istasyon), Kantin (Sigara İçilen Bölüm) (6. istasyon)] iç ortam havası fungus ve bakterilerinin yoğunluklarının ve aylık dağılımlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Örnekler, Eylül 2000-den Şubat 200 l'e kadar birer aylık periyotlarla; içinde Rose-Bengal streptomycin agar ve %5'lik koyun kanlı agar bulunan petri plaklarının 10 dakika açık bırakılarak havayla temas ettirilmesinin sağlanması ile alınmıştır. Toplam 144 petri kullanılmış ve 144 petride toplam 156 fungus ve 535 bakteri kolonisi sayılmıştır. Bu altı aylık zaman periyodunda, hastane havasından 10 bakteri cinsi (Acinetobacter, Bacillus, Corynebacterium, Enter ococcus, Escherichia, Listeria, Micrococcus, Propionibacteria, Staphylococcus ve Streptococcus), 7 fungus cinsi (Alternaria, Aspergillus, Cladosporium, Paecilomyces, Penicillium, Scopulariopsis ve Trichotecium) ve 33 fungus türü izole edilmiştir. Penicillium loliense, P. melinii ve P. phoeniceum türleri Türkiye için yeni kayıtır. Koagulaz-negatif Staphylococcus, Micrococcus ve Corynebacterium spp. türleri baskın bakteri türleridir, (sırasıyla % 72.2, % 10.7 ve % 8.8). En çok bulunan fungus cinsleri ise Cladosporium ve Penicillium 'dur. Cladosporium Eylül, Kasım ve Şubat, Alternaria Ocak ve Aralık ve Penicillium da Şubat aylarında bastandırlar. Staphylococcus spp. tüm aylarda en baskm bakteri cinsidir. Fungus - bakteri konsantrasyonları ve sıcaklık ve nisbi nem gibi bazı parametreler arasında korelasyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT : MONITORING INDOOR AIRBORNE FUNGI AND BACTERIA IN THE DIFFERENT PARTS OF TRAKYA UNIVERSITY HOSPITAL (EDIRNE-TURKEY) It was aimed to investigate the densities and monthly distribution of indoor airborne fungi and bacteria in 6 different parts (operating theatre, birth-room, emergency, service of infectious diseases, intensive care unit and canteen of hospital) of Trakya University Hospital (Edirne-Turkey), by exposing petri plates which contained Rose-Bengal streptomycin agar and 5 % sheep-blood agar media to air for ten minutes. Samples were collected one month intervals from September 2000 to February 2001. A total of 156 microfungi and 535 bacteria colonies were counted in 144 petri plates. During a six months period, 10 bacterial genera {Acinetobacter, Bacillus, Corynebacterium, Enterococcus, Escherichia, Listeria, Micrococcus, Propionibacteria, Staphylococcus, and Streptococcus), 7 fungal genera (Alternaria, Aspergillus, Cladosporium, Paecilomyces, Penicillium, Scopulariopsis and Trichotecium) and 33 fungi species were isolated from hospital air. Penicillium loliense, P. melinii and P. phoeniceum species are new records for Turkey. Some bacterial species such as coagulase-negative Staphylococcus, Micrococcus and Corynebacterium spp. were predominant bacterial species (percentages are 72.2 %, 10.7 % and 8.8 %, respectively). Cladosporium and Penicillium were the most fungal genera. Cladosporium is predominant in September, November and February, Alternaria is in October and December and Penicillium is in January. Staphylococcus spp. was the most common bacterial species in all months. Statistical analyses Regression with optimal scalling test were applied in PC between the total concentration of fungi and bacteria and some parameters such as temperature, relative humidity, months and research stations.