Avrupa Birliği süt ve süt ürünleri rejiminin Türkiye ile karşılaştırılması
The Comparison between European Communities milk and milk product regime and Turkey
  1. Tez No: 133111
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AVRUPA BİRLİSİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ REJİMİNİN TÜRKİYE İLE KARŞILAŞTIRILMASI İbrahim ÇAKIR Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN 2002, Sayfa : 78 Jüri : Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK Yrd.Doç.Dr. Okan 6AYTANCIOĞLU Süt hayvansal protein kaynağı olarak içerdiği besin maddeleri ile zeka ve vücut gelişimine önemli katkılarından dolayı vazgeçilmez besin kaynağıdır. Süt, üretiminden sonraki kısa ömrünü tamamlamadan süt ürünlerine dönüştürülerek tüketiciye sunulmaktadır. Nüfus artışı, doğal dengelerin bozulması yüzünden gıda maddelerinden su gibi süt de stratejik bir önem taşımaktadır. Bu yüzden günümüzde hayvansal ürünlerin üretimi dolayısı ile süt üretimi, işlenmesi, hijyeni önem arzetmektedir. Avrupa Birliği süt ve süt ürünleri ile ilgili gerçekleştirdiği uygulamaları açısından dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye'nin nihai hedefi AB'ne tam uyumu olduğu için süt ve süt ürünlerinde AB'nin politikalarına benzer politikalar uygulamalı, AB'deki gibi özel bir piyasa organizasyonu kurmalıdır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de sütte uygulanan mevcut politikaları AB'ne adapte edebilmek için uygulanabilecek yöntemleri tartışmak, incelemek alınacak tedbirleri ortaya koymaktır. Gelişmiş ülkelerde tarımın içindeki payı % 70 lere varan hayvancılık payı Türkiye'de % 20 ler seviyesinde bulunmaktadır. İlk iş olarak bu oranı % 50 lere eriştirmek böylelikle ulusal ekonomiye daha fazla katkıda bulunmak için, bitkisel üretime göre 2,5 kat daha fazla katma değer sağlayan hayvancılık ve dolayısı ile süt alt sektörünün içinde bulunduğu durumdan kurtulması için başta örgütlenme olmak üzere, verimlilik, kalite-hijyen, hayvan sağlığı, desteklenmesi, süt konseyi oluşturulması gibi konularda topyekün ve süratli değişiklik gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER : Süt, süt ürünleri, süt üretimi, süt tüketimi, Avrupa Birliği, Ortak Tarım Politikası
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Degree Thesis THE COMPARISON BETWEEN EUROPEAN COMMUNITIES MILK AND MILK PRODUCT REGIME AND TURKEY Ibrahim ÇAKIR The University of Trakya The Faculty of Agriculture in Tekirdağ Dept. Of Agricultural Economics Consultant: Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN 2002, Page : 78 Jury : Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN Prof.Dr. Osman ŞİMŞEK Yrd.Doç.Dr. Okan 6AYTANCIO&LU Milk which contains nutrician product as a source of animal protein is an essential food because it has very contributes to mind and body development. Milk is presented, without completion of short after its production, to the consumers by converting to milk products. Milk has also a strategical importance like water because of increasing of population and damage on the ecological balance. That's why, nowadys the production of animal nutrition, especially the milk production. Its development and hygien has got great importance. European Community takes place in first place in the world from the point of operations which they have done involved with milk and milk production. Turkey should use a policy for milk and milk production like European Community's and establish a market organisation as in European Community because Turkey's main aim is to be convenient for European Community. The aim of this research is to discuss and examine the techniques which can be used and put acroos the precautions to adapt the policy about milk in Turkey to the one in European Commnities. In developed countries the share of animal is 70 % in agriculture where as it is 20 % in Turkey the first thing. We should establishing increase this share to 50 % for this we should do some changes about communities of milk supporting animals health quality - hygiene, fertlitiy, all together immidiately to contribute to the national economy, KEY WORDS : Milk, Dairy, Milk Production, Milk Consumption, CE, CAP.