Şifreleme teknikleri ve güncel uygulama olanakları
Cryptographic algorithms and current applications
  1. Tez No: 133117
  2. Yazar: TARIK YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN BULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Günümüzde, ülkeler arasında, teknoloji ve güvenli bir hayatın sağlanması açısından rekabetin artması nedeniyle, bilginin aktarılmasının gizlilik ve güvenirliği önem kazanmıştır. Geliştirilen hızlı bilgisayarlar ve güçlü sistemler sayesinde veriler, oldukça hızlı ve iyi şifrelenerek iletilebilmektedir. Verilerin hızlı bir şekilde iletilmesi kadar, kullanılan şifreleme algoritmalarının güvenirliğinin test edilmesi de çok büyük önem taşımaktadır. Şifrelenmiş mesajların kırılması ve şifreleme algoritmalarının test edilmesi için bir çok kullanılır. Şifrelemenin hızlı ve güçlü olmasını sağlayan, ileri teknoloji ve üstün hesaplama gücüne sahip bilgisayarlar, şifrelerin kırılması işlemlerini de kolaylaştırırlar. Elde edilen bilgi miktarına, anahtarın geçerlilik süresine ve şifrelemede kullanılan algoritmaya göre, şifrelerin kırılması için kullanılan yöntem değişir. Tezin tamamı 4 bölümden oluşmaktadır.îlk bölümde şifreleme algoritmaları üzerine yapılan ilk çalışmalar ve şifrelemenin tarihçesi açıklanmaktadır. İkinci bölümde günümüzde kullanılan şifreleme algoritmaları ve sayısal örnekleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde bu algoritmaların Delphi 6.0' da yazılmış programların açıklanmaları yer almaktadır. Son bölümde sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, rivalry among countries in providing techonology and a secure life is increasing. So secrecy and reliability in transmission of information have become more important. Data can be transmitted very quickly and well encripted thanks to high speed computers and powerful systems. To test the reliability of encription algorithms is as crucial as quick data tranmission. Many methods are used to decript the encripted data and to test encription algorithms. Computers that have high technology and a high computing capability not only provide quick and powerful encription but also they make it easier to break the code. The method used for breaking the code changes depending on the amount of the received information, the validity period of the key and the algorithm used for encription. The dissertation consists of four chapters. In the first chapter, the firt studies on cryptographic algorithms and the history of cryptography are explained. The second chapter describes the cryptographic algorithms and numeric examples that are used today. The third chapter is devoted to the explanation of the programmes of these algorithms that are written in Delphi 6.0 The final chapter involves the conclusions obtained as a result of this study