Donanımsal olarak şifreleme kavramının işlenmesi
Examining encryption concept using hardware unit
- Tez No: 133116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN BULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Güvenlik bilgi ve veri sistemlerinin tüm tiplerinde önemli bir iştir. Güvenli iletişim yapmanın yolu şifrelemeden geçer. Şifreleme günümüzde e-ticaret yüzünden büyük önem kazanmıştır. Günümüzde daha çok yazılım ile şifreleme kullanılmaktadır. Yazılım ile karşılaştırıldığında şifrelemede donanım seçmenin üç önemli kriteri vardır. Hız, güvenlik ve kurulum kolaylığı. Yazılımın hız, maliyet ve modifikasyon açısından dezavantaj lan vardır. Ayrıca şifrelemenin ayrı bir CPU üzerinde gerçekleştirilmesi sistemin performansını arttıracaktır. Burada amaçlanan donanım olarak Tl'ın C6711 DSP cihazını kullanarak bir şifreleme standardı olan DES'in donanım üzerindeki performansını gözlemlemektir. Donanım üzerinde ses şifrelemesi ve deşifrelemesi yaparak bunların performans ölçümleri yapılmış, C671 1 de Des ve Triple-DES'in CBC ve ECB modlarında 1024 byte veri üzerinde cycle (çevrim) değerleri ölçülerek veri oranı hesabı bu değerlere göre hesaplanmıştır Tezin girişten sonraki bölümlerinde sırasıyla DSP donanımı, DSP de kullanılan arayüz yazılım olarak kod birleştirici stüdyo, şifrelemeye genel bakış başlığı altında belli başlı kriptografi algoritmaları, TMS320C6711 üzerinde DES uygulaması başlığı ile uygulama da kullanılan DES algoritması ve DSP üzerinde üzerinde kullanılan koddaki optimizasyon metotları, DES'in TMS320C6711 üzerindeki performansı başlığında C6711 üzerinde DES'in performansı ölçülürken yapılan işler ve sonuçlar anlatılmaktadır. Tezin son bölümünde elde edilen performans sonuçlan ile ilgili varılan noktalardan bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Security is very important for information and data systems of all types. One means of providing security in communications is through encryption. Recently, encryption has become more important because of e-commerce. Nowadays encryption is performed by software more than hardware. But, if we compare software encryption with hardware encryption we see that we have three important criteria to select hardware : Speed, security and easy installation. Encryption made by software has disadvantages if speed, security and modification are concerned. In addition to that, if encryption is made on another CPU this will increase the performance of all the system. The aim of this thesis is to see the performance on hardware of DES, Data Encryption Standard, using TFs TMS320C6711 DSP ( Digital Signal Processing) device Which is a hardware unit. Speech encryption and decryption was made on hardware after their benchmarking was carried out. Cycle counts for DES and Triple-DES were measured for encryption and decryption of 1024 Bytes of data for each mode (CBC,ECB) and Data rates were calculated directly from these cycle counts. The introductory chapter, chapter 1, includes a survey of Digital Signal Processing and Encryption. The subsequent chapters respectively describe DSP Hardware, CCS (Code Composer Studio), Crypto Algorithms, DES Algorithm and Optimization Methods, the relevant research and work which we have carried out and the results we have obtained The final chapter involves a summary of the thesis and some concluding remarks