Edirne ilindeki 5 farklı ilköğretim okulunun iç havasındaki bakterial ve fungal flora
Bacterial and fungal flora in indoor air of 5 different primary schools of Edirne
- Tez No: 133119
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada“Yerçekimine Dayalı Petri Plak Metodu”kullanılarak içlerinde bakteriler için % 5 koyun kanlı agar, mikrofunguslar için Rose-Bengal streptomycin agar besiyerlerinin bulunduğu petri plaklarının hava ile temas ettirilmesi sağlanmak sureti ile Edirne ilindeki 5 farklı ilköğretim okulunda belirlenen birer sınıf, koridor ve kantin havasındaki bakteri ve mikrofunguslar ile yoğunluklarının, aylık ve istasyonlara göre araştırılması amaçlanmıştır, örnekler, Ağustos 2001 -Ocak 2002 aylarını kapsayan 6 aylık sürede, ayda bir defa olmak üzere alınmıştır. Bakteri izolasyonu için toplam 90 petri plağı kullanılmış ve bu plaklarda 2066 bakteri kolonisi sayılmıştır. Mikrofungus izolasyonu için de 90 petri plağı kullanılmış ve bu plaklarda toplam 941 mikrofungus kolonisi sayılmıştır. Çalışma sonucunda, 19 bakteri cinsi (Acineiobacter, Bacillus, Brevibacterium, Corynebacterium, Enterobacter, Enterecoccus, Erysipelothrix, Kurthia, Lactobacillus, Listeria, Micrococcus, Moraxella, Oerskovia, Propionibacterium, Pseudomanas, Rothia, Staphylococcus, Stomatococcus ve Streptococcus), 15 mikrofungus cinsi (Acremonium, Alternaria, Aspergillus, Cladosporium, Curvularia, Drechslera, Fusarium, Gliocladium, Paecilomyces, Penicillium, Rhizopus, Trichoderma, Trichothecium, Ulocladium ve Verticillium) ve 48 mikrofungus türü (Alternaria alternata, A. citri, A. longipes, Aspergillus fumigatus, A. niger, A. pseudoglaucus, A. ruber, A. spinulosus, A. thomii, A. wentii, Cladosporium acaciicola, C. aecidiicola, C. asterinae, C. chlorocephalum, C. cladosporoides, C. cucumerunum, C. elatum, C. herbarum, C. macrocarpum, C. oxysporum, C. sphaerospermum, C. teniussimum, C. uredinicola, C. variabile, Curvularia inequalis, Drechslera australiensis, Fusarium equiseti, Gliocladium roseum, Penicillium adametzioides, P. aurantiogriseum, P. brevicompactum, P. chrysogenum, P. citrinum, P. crustosum, P. digitatum, P. expansum, P. griseofulvum, P. griseoroseum, P. implicatum, P. miczynskii, P. oxalicum, P. puberulum, P. viridicatum, Trichothecium roseum, Ulocladium botrytis, U. chartarum, U. consortiale ve Verticillium chlamydosporium) izole edilmiştir.Staphylococcus, Corynebacterium ve Bacillus en sık izole edilen bakteri cinsleri iken, Penicillium, Cladosporium ve Alternaria en sık izole edilen mikrofungus cinsleridir. Staphylococcus, Corynebacterium, Acinetobacter, Propionibacterium ve Pseudomonas cinsleri tüm aylarda bulunmuştur. Cladosporium ve Alternaria cinsi Eylül ayında, Penicillium cinsi ise Ocak ayında en fazla izole edilmiştir. Araştırma süresi boyunca örnek alma esnasında her bir istasyonun özellikleri, iç havanın sıcaklık ve nem değerleri de saptanmış olup; toplam bakteri ve fungus konsantrasyonu ile sıcaklık, nisbî nem, aylar, araştırma istasyonları ve binaların yaş durumları gibi bazı parametreler arasında istatistik analizler yapılmıştır. Bakteri konsantrasyonu ile nisbi nem ve okul binalarının yaşları arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Bacterial and Fungal Flora in Indoor Air of Five Different Primary Schools of Edirne It was aimed to investigate the densities and monthly distribution of indoor bacteria and microfungi in one clasroom, corridor and canteen in five different primary schools of Edirne province, by exposing petri plates which contained 5 % sheep-blood agar media for bacteria and Rose-Bengal streptomycin agar media for microfungi to air. Samples were collected one month intervals and over a period of 6 months between August 2001 and January 2002. The 90 petri plates were used for bacteria and microfungi isolations and a total of 2066 bacteria and 941 microfungi colonies were counted in these plates. As a result, 19 bacterial genera (Acinetobacter, Bacillus, Brevibacterium, Corynebacterium, Enterobacter, Enterecoccus, Erysipelothrix, Kurthia, Lactobacillus, Listeria, Micrococcus, Moraxella, Oerskovia, Propionibacterium, Pseudomanas, Rothia, Staphylococcus, Stomatococcus and Streptococcus), 15 microfungal genera (Acremonium, Altemaria, Aspergillus, Cladosporium, Curvularia, Drechslera, Fusarium, Gliocladium, Paecilomyces, Penicillium, Rhizopus, Trichoderma, Trichothecium, Ulocladium and Verticillium) and 48 microfungal species {Altemaria alternata, A. citri, A. longipes, Aspergillus fumigatus, A. niger, A. pseudoglaucus, A. ruber, A. spinulosus, A. thomii, A. wentii, Cladosporium acaciicola, C. aecidiicola, C. asterinae, C. chlorocephalum, C. cladosporoides, C. cucumerunum, C. elatum, C. herbarum, C. macrocarpum, C. oxysporum, C. sphaerospermum, C. teniussimum, C. uredinicola, C. variabile, Curvularia inequalis, Drechslera australiensis, Fusarium equiseti, Gliocladium roseum, Penicillium adametzioides, P. aurantiogriseum, P. brevicompactum, P. chrysogenum, P. citrinum, P. crustosum, P. digitatum, P. expansum, P. griseofulvum, P. griseoroseum, P. implicatum, P. miczynskii, P. oxalicum, P. puberulum, P. viridicatum, Trichothecium roseum, Ulocladium botrytis, U. chartarum, U. consortiale, Verticillium chlamydosporium) were isolated from indoor air of primary schools.IV Most populous microfungi were Penicillium, Cladosporium and Alternaria while Staphylococcus, Corynebacterium and Bacillus were the most abundant bacterial genera in this study areas. Cladosporium and Alternaria genera were predominant in September but Penicillium genus was isolated mostly in January. However, Staphylococcus, Corynebacterium, Acinetobacter, Propionibacterium and Pseudomonas genera were found in all months. During sampling, indoor temperature and relative humidity and some features of each stations were registered; statistical analysis were performed between total bacteria and microfungi concentrations and some parameters such as temperature, relative humidity, months, research stations and age of the school buildings. Positive correlation was found between the concentration of bacteria and relative humidity and also age of the schools.