Bentonit üzerine katyon adsorpsiyonu ve desorpsiyonunun incelenmesi
The study of cation adsorption and desorption on the bentonite
- Tez No: 133120
- Danışmanlar: PROF. DR. A. HİLMİ İBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada kobalt, bizmut, nikel, kurşun ve mangan elementlerinin bentonit ve bentonit sistemleri üzerinde adsorplanması ve bulunduğu matriksten desorplanması amaçlanmıştır. Deneylerde aktifleştirilmiş Enez bentoniti kullanılmıştır. İlk olarak bentonit, kolon içersinde şişme sonucu yoğun bir istiflenme meydana gelmemesi için, cam bir beher içersinde hidroklorik asit ve destile suyla karıştırılarak bir süre şişmesi için bekletildi. Bentonitteki birtakım kirliliklerin ortamdan uzaklaştırılması için 4M HC1 ile ve sonra destile su ile birçok kez yıkandı. Etüvde 110°C'de kurutuldu. Daha sonra bentonit TOA, TOPO, HDEHP, MIBK, TBP, DEE ile reaksiyona sokularak farklı bentonit sistemleri elde edilmiştir. Adsorpsiyon (Tutunma) deneylerinde kolon yöntemi uygulanmıştır. 0.3g bentonit ve 0.3g bentonit sistemlerinden farklı pH'larda metal karışımları geçirilmiş ve hangi sistemde hangi metallerin maksimum tutunduğu bulunmuştur. Desorpsiyon (Geri kazanım) deneylerinde ise bentonit ve bentonit sistemleri üzerinde adsorplanan metaller üzerinden, farklı konsantrasyonlarda asit çözeltileri geçirilmiş ve metaller maksimum geri kazanılmaya çalışılmıştır. Elementlerin adsorpsiy onunda ve desorpsiy onunda pH'm, kolonda kalma süresinin, kolon akış hızının etkileri incelenmiş ve maksimum verim için optimum şartlar tespit edilmiştir. Ayrıca farklı bir bentonitin 200, 400, 600°C'de ısısal muamelesiyle oluşmuş şeklinin sonuçlan elimizdeki bentonit sonuçlan ile karşılaştınlmıştır. Aynca, kolonun adsorpsiyon kapasiteleri, kararlılığı, iyonlann girişimi ve gerçek numunelerde eser elementlerin adsorplanması ve desorplanması işlemleri yapılmıştır. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at the adsorption of cobalt, bismute, nickel, lead and mangane on bentonite and its systems, with the desorption from their matrix. Activated Enez bentonite is used in these experiments. Bentonite is kept in a glass cover a mixture of hidrocloric acid and distilled water for its expandation and is prevented from being overstored as a result of expandation in the column. It is washed over with 4M HC1 and distilled water for several times so as to remove mess from the experimental setting. It is dried in 110°C in an oven and is put in a reaction with TO A, TOPO, HDEHP, MIBK, TBP, DEE many different bentonite systems are obtained. The column method is applied in adsorption experiments. Some metal mixtures with different pH degrees are passed on 0.3g bentonite and 0.3g bentonite systems, and maximum adsorption degrees of different metals an different systems are noted. In desorption experiments; on the other hand, the acid solvents with different concentrations are passed on the metals which are adsorbed on bentonites and bentonite systems. In the adsorption and desorption of the elements the effects of pH, the period of remaining in column, the column flow speed are analyzed and the optimum conditions for the maximum profits are determined. The results of the heat treatment of a different bentonite with 200, 400, and 600°C are compored with the results of this experiment. Column's adsorption capasity and stability, the effects of different ions are measured and the adsorption and desorption of rare elements in real examples are held in this experiment. V