Gelişmekte olan ülkelerde tarım ürünlerinin gelecek (futures) ve opsiyon (options) piyasaları:Türkiye örneği
Comparative futures and options market on agricultural products in developing countries: Example of Turkey
- Tez No: 133134
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI İNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Doktora Tezi GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE TA UM ÜRÜNLERİNİN FUTURES (GELECEK) VE OPTIONS (01 S İYON) PİYASALARI: TÜRKİYE ÖRNEC E.Recep ERBAY Trakya Üniversitesi, Tekirdağ Zira ı Fakültesi Tarım Ekonomis i Bolü:: Danışman. Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN 1997, Sayfa: 179 Jüri: Prof.Dr. Sudi APAK Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN Prof.Dr. Nurettin YILDIR K Prof.Dr. Erkan R EH B İN Yrd.Doç.Dr. OkanGAYTANC OĞLU Vadeli İşlem Piyasaları Türkiye'de 1990“lı yıllarla be konudur, özellikle serbest piyasa ekonomisinin uygulanması \\ azaltılabilmesi açısından vadeli işlemler önemli araçlar olarak destekleme politiklannın alternatifi olarak görülmemelidir Tan. yerleştirilmesi ve buna bağlı yeni politiklann geliştirilmesi ile bir! aracı olarak kullanılabilecektir. Çalışmada öncelikle tarım ürünlerinin ticaretinde önemi üzerinde yüksek işlem hacmine sahip olan borsalarla göri^ıı N sistemi yönünden yaklaşılmıştır. Bununla beraber aranırı::;. (ayçiçeği, buğday ve pamuk) borsalarda oluşan fiyatlar ve yıllardaki fiyatlar analiz edilmiştir. Araştırmanın diğer tarafı ise ilgili sanayicilerle \apilar işlem piyasalarının ilgili kesim tarafından ne kadar bilindiği sağlanabilecek olası yararlar ve karşılaşılabilecek olası sorunlar ; Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, borsa yNıetir yakın olduğu ve belli gruplar altında toplandığı belirlenim- değerlendirilen bulgulardan bilgi ve alt yapı eksikliğinin en önen yanında tarımsal üretimin yapısından kaynaklanan sorunlar, s t: enflasyon en önemli sorunlardandır. Bunun yanında mevzua1 oluşturmaktadır. Vadeli işlemlerle sağlanabilcek yararların başında ise i' indirebilmek ve buna bağlı olarak uzun vadeli planlar yapnHi ekonomisine işlerlik kazandırmak açısından da vadeli ıNemN devletin desteklemlerdeki konumunun değişmesi ise kamu fınans Ancak bu yaralan sağlayabilmel için diğer ülkelerin d derin ve likit bir piyasa oluşturabilmek gereklidir. Vadeli ı şartlardan biri de derin bir spot piyasanın varlığıdır. Bunu la beı\ fiyatların dalgalanması da istenilen bir özelliktir. Bu özelli bulunmaktadır. Vadeli işlemlere geçişte dünyadaki oluşumun piyasası(futures kontratlar)-opsiyon piyasaları”şeklinde oidıum teşkil edebilecek ve hazırlık olabilecek bazı uygulamalardan layt Sonuç olarak gelişen dünyaya ayak uydurabilme!- ve ? vadeli işlem piyasaları önemli bir araç olarak görülebilmektedir. ülke ekonomisine katkı sağlayabilmek için gerekli alt yapı ve \ da sağlandığında ayçiçeği, buğday ve pamuk gibi ürünlerle ba, gerekli görülen diğer ürünlerde, faiz ve yabancı paralar üzerinde ' ANAHTAR KELİMELER: Vadeli işlem (future?) nP.- ber üzerinde oldukça fazla durulan bir avletin desteklemlerdeki fınans yükünün örtebilmektedir. Ancak vadeli işlemler ürünleri ticaretinde borsa geleneğuıini
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ph.D Thesis FUTURES AND OPTIONS MARKET ONAGRICULTURAL PRODUCTS İN DEVELOPING COVNTRIES: CASESTUDYOF TURKEY E. Recep ERBAY Trakya University Faculty of Agriculture Department of Agricultural Economics Advisor: Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN 2002, Pages: 179 Jury: Prof.Dr. Sudi APAK Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. Erkan REHBER Yrd.Doç.Dr. Okan GAYTANCIO?LU Futures Markets is the most evaluated issue during the 1990s in Turkey. in particular, futures markets are seen as significant tools in order to reduce financial obligations of the government in agricultural supports and for the application of free market mechanism. Hovvever, futures markets must not be accepted as the alternative of support policies. Futures markets could be used as a risk transfer instrument by the help of the commodity exchange tradition for the trade of farm products and the policies based on the board tradition. Board of Directors are interviewed at the regional exchanges having high volume of commodity sales which are important in trade and an investigation approach is used for the study subject from the point of current commodity exchange system. Nevertheless, prices formed at commodity exchanges regarding products (sunflovver, wheat and cotton) covered by the study and the.vvorld prices are compared and prices of the past are analysed. The other side of the research is concerning the intervievvs made with industrialists. Thus, it was aimed to determine the basic knowledge of the concerned persons related to the futures markets, more important the probable benefits from the vievvpoint of industrialists and possible problems that can be faced. in the light of obtained fmdings, the opinions of exchange administrators and industrialists are determined as close to each other and point of vievvs are made together under certain groups. Shortage of information and infrastructure are the most important problems determined as the result of research findings derived from cluster and factorial analyses. Besides, problems occurred due to the structure of agricultural production, capital structure and uncertain inflation are the problems worth to mention. Moreover, legal and tax dimensions form anotlıer group. Long term plans that will be made and reducing price risk for the future are the majör benefits provided by futures markets. in addition, futures markets appear to be useful in order to have free market economy functioning. Hovvever, the change of the state's position in agricultural supports also may result in benefits for public fînance. A liquid and deep exchange market must be constituted by learning the experiences of other countries so as to gain mentioned benefits. Öne of the necessary conditions for the function of futures markets is the existence of a deep cash market, in any case, price fluctuation for the concerned commodity which will be subject to the futures market is a feature desired. This feature seems to be valid for the prices in Turkey. When taken into consideration the formation process of futures markets as“cash market- forvvard market-futures contracts-option markets”. firstly some applications that are needed in the transition period in order to form an infrastructure should be implemented Consequently, the futures markets seem to be an important tool so as to catch up with the vvorld developing and to integrate with international markets. Nevertheless, to benefit from these tools efficiently and to contribute to national economy. information establishment has to be supplied together with infrastructure and structural arrangements. Thus, futures markets applications can be started with sunflower, wheat and cotton and be followed by other products, interest and foreign currencies. KEYWORDS: Futures Contracts, options. exchange, agricultural policy, forward