Yapıda giydirme cephe sisteminin kullanımında optimal konfor koşullarının sağlanması için performans kriterlerinin araştırılması
An Investigation of a performance criteria for providing optimal comfort conditions in using cladding wall structure in a building
  1. Tez No: 133150
  2. Yazar: FİLİZ ŞENKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı kapsamında hazırlanan“Yapıda Giydirme Cephe Sisteminin Kullanımında Optimal Konfor Koşullarının Sağlanması İçin Performans Kriterlerinin Araştırılması”isimli doktora tez çalışması 235 sayfadan oluşmaktadır. Bu çalışmada; günümüz yüksek yapılarında kullanımı hızla artan hafif asma giydirme cephe sistemlerinde, optimal konfor koşullarının gerçekleştirilmesini sağlayacak performans kriterlerinin araştırılması amaçlanmıştır. İlk bölümü oluşturan girişte; konunun önemi ve seçim nedeni belirtilerek, araştırmanın amacı ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde; giydirme cephe sistemlerinin tanımı yapılarak, sistemin gelişimi ve türleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde hafif asma giydirme cephe sistemlerinin sınıflandırması yapılmış; dördüncü bölümde ise sistemde kullanılan malzeme türleri açıklanmıştır. Beşinci bölümde fabrika üretimi ve sistemin yapıya montaj aşamaları anlatılmıştır. Altıncı bölümde; sistemin uygulandığı yapıda optimal konfor koşullarının sağlanması için dikkate alınması gereken performans kriterleri tespit edilmiş ve bu kriterler hakkında bilgi verilmiştir. Yedinci bölümde bu kriterler dikkate alınarak hafif asma giydirme cephe sistemlerinin analizi yapılmıştır. Bu aşamada; kaynak tarama, bina tespiti, hesaplamalar, anket çalışması ve deneysel çalışma yöntemleri kullanılmıştır. Sekizinci bölümde ise çalışma ile ilgili olarak elde edilen sonuçlara yer verilmiş, konu hakkında genel yargılar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT This doctoral thesis which has been prepared in the Department of Architecture of Instute of Natural Science in Trakya University entitled“An Investigation of a Performance Criteria for Providing Optimal Comfort Conditions in Using Cladding Wall Structure in a Building”comprises of 235 pages. In this work, a method research which provides realizing performance criteria of optimal comfort conditions in curtain wall system which is used increasingly in high buildings nowadays has been aimed. An importance of subject and stating of reason of selecting the subject, aim and range of research have been given in the first chapter. Defination of cladding wall systems, development and type of the system have been given in chapter 2. Chapter 3 deals with a classification of curtain wall system. Material type used for system has been explained in chapter 4. Chapter 5 relates to production in factory and installation of the system into building. The criteria for performance for optimal comfort conditions in a building where the system is used have been determined and explained in chapter 6. An analysis of curtain wall has been done by considering these criteria in chapter 7. In this stage; literature survey, determination of building, questionnaire work and experimental methods have been used. Obtained results related to research and general thought was explained in chapter 8.