Türkiye'de yem sanayiinin ekonomik ve mali yapısı üzerine bir araştırma
A Study on the economic and financial structure of the feed industry in Turkey (An economic and financial analysis)
- Tez No: 133216
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE YEM SANAYII'NIN EKONOMİK VE MALİ YAPISI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Uğur İLKDOĞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Taner KIRAL Bu çalışmada, Türkiye yem sanayii sektörünün genel durumu (tarihçe, mevcut durum, sorunları ve çözüm önerileri) ve muhasebe sistemleri hakkında bilgi verilmiş, ayrıca sektörün mali analizi yapılmıştır. Araştırmada, Türkiye'de faal durumdaki karma yem fabrikalarından tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenen toplam 57 adet işletme incelenmiştir. Sektör 0-25 ton /saat kapasiteli 47 işletme ve 25-+ ton/saat kapasiteli 10 işletmeden oluşan iki ayrı tabakaya ayrılmıştır. Elde edilen veriler 2000 yılma aittir. Araştırma sonucuna göre, sektör çoğunlukla ana faaliyete yönelik çalışmaktadır. Sektörün öz kaynaklarının oranı % 44 olup, bir kriz ortamına hazırlıklı yapıdadır. Sektörde ciddi oranda atıl kapasite söz konusudur. Bu atıl kapasite mutlaka kullanılır hale getirilmelidir. Sektörün ekonomik rantabilitesi düşük olup, %1.3 düzeyinde hesaplanmıştır. 2003, 132 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Yem sanayii, muhasebe sistemi, mali analiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE ECONOMIC AND FINANCIAL STRUCTURE OF THE FEED INDUSTRY IN TURKEY (AN ECONOMIC AND FINANCIAL ANALYSIS) Uğur İLKDO?AN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof.Dr. Taner KIRAL In the present study, financial analysis of the feed industry in Turkey has been carried out and general structure in relation to history, current position, problems and their solutions and accounting system of the Turkish feed industry were also described. The data were collected from 57 active feed companies that were selected by stratified random sampling method. There were two groups. One of them included 47 active companies that had 0-25 tones/hour of capacity, and the other group included 10 active companies that had 25-+ tones/hour of capacity. The data cover the financial tables of year 2000. The results of the study: the over majority of the feed companies work on their main branch. The self-source ratio for sector was 44%. According to findings, the sector has resistant structure for any economic crises. In addition, the sector has a big idle capacity. The inactive capacity must be replaced to active position. The profitability of the sector was low and the net-profit ratio for the sector was 1,3% in year 2000. 2003, 132 pages. Key Words : Feed industry, Accounting system, The Financial analysis