Televizyon yapımlarında ses boyutunun yaratılması
Dimension of audio creation in television production
  1. Tez No: 13382
  2. Yazar: REHA RECEP ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET 20. yüzyılın ikinci yarısında, televizyon yapımları insan yaşamın da önemli ve popüler bir yer tutar.“Televizyon Yapımlarında Ses Boyutu nun Yaratılması”başlıklı bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sesin tanımı ve meydana gelişi, sesin temel öğe leri başta olmak üzere, sesle ilgili temel kavramlar, sesin fiziksel davranışları ve akustik koşulların sesin fiziksel davranışına etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, televizyon yapımlarında sesin yeri ve önemi, ses- görüntü ilişkilerinin işlevleri, konuşma ses efektleri ve müzik bazında ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, televizyon yapımlarında ses boyutunun yaratılması ve ses-zaman, ses-mekan ilişkileri üzerinde durulmuştur. Sonuçta ise, televizyon yapımlarında ses boyutunun oluşumunu et kileyen öğeler, bir örnek içerisinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABTRACT DIMENSION OF AUDIO CREATION IN TELEVISION PRODUCTION In the second half of the 20th century, television productions are very important and popular in the human life. During the television production, image and audio process at the same time on the tape and transmit from tape or live. Although image is more effective than audio, audio comletes the image. For that reason dimension of audio creation in the television production is important. In the first chapter, definition of audio, basic principles of audio, physical behavior of audio and acustics are defined. In the second chapter, importance of audio, relation between image and audio and audio effects in the television production are explained. In the third chapter, audio pick up principles and electronic audio equipment are described to use television productions. With the result that, I propose importance of dimension of audio creation in television production and training of the people in this area.