Hastanelerde tıbbi teknolojik verimliliği etkileyen faktörlerin analizi (radyolojik cihazlar örneği)
  1. Tez No: 13401
  2. Yazar: SERPİL ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmanı» amacı, hastanelerde kullanılan tıbbi teknolojik cihazların verimliliğini etkileyen faktörleri analiz etmektir» Bu amaçla üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölü- münde genel olarak verimlilik kavramı, yönetim teorilerinde verimlilik, verimliliğin ölçümü ve ölçüm yöntemlerine yer verilmiştir» îkinei bölümde hastenelerin tanımı, işlevleri belir- tildikten sonra hastanelerde verimlilik ve teknoloji ayrıca hastanelerde kullanılan tıbbı teknolojik cihazlardan bazıla- rı hakkında bilgi verilmiştir» Üçüncü bölümde ise Eskişehir Devlet Hastanesi, Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi ve Anadolu Üniversitesi Eğitim ve Uygulama Hastanelerinde görüşme ve gözlem yöntemi metoduy- la tıbbi teknolojik verimliliği etkileyen faktörler analiz edilmiştir»
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to analyse factors which influence the productivity of the medical technological devices which are used in haspitals» Whith this purpose,this study consists of three partsj in the first part, the concept of productivity in general measurement of productivity and administration theories are included» In the second part, after giving the definition of haspitals an their process some information is given about same medical technological divices which are used in haspitals» In the third part, the factors which influence the me- dical technological effective have been analysed through the interview and observation method in radiology departments of Eskişehir state haspital, Eskişehir Social Security Haspital (S.S.K.) and Anatolian University Education and procession Haspitals.