Türk bankacılık sisteminde ihracat kredileri ve muhasebeleştirilmesi
  1. Tez No: 13400
  2. Yazar: AYHAN ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
ÖZET İhracatın gelişmesinde çok önemli bir unsur olan ihracatın finansmanında, en önde gelen kaynaklardan birisi“İhracat 'kredilerindir. İhracat kredilerini değerlendire bilmek için şu anda ülkemizde yürürlükte olan ihracat mevzuatının incelenmesi gerekmektedir. Bu nedenle, bu çalışma da öncelikle yürürlükteki ihracat mevzuatı ve ihracatın günümüze kadar olan gelişimi ele alınmıştır. İhracat mevzuatının ve getirilen teşvik tedbirlerinin sık sık değişmesi ve ihracatımızın istenen düzeye ula şamaması, etkin tedbirlerin alınmasına yol açmıştır.. Bu tedbirler içinde en ön plana geçen ise, ”vergi iadeleri“ olmuş tur. Ancak bu uygulamanın 198§ yılında yürürlükten kaldırılması ile ihracat teşvik tedbirleri içinde, ihracatın ”kredi“ ile desteklenmesi büyük önem kazanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde Türk bankacılık sisteminde ihracat kredilerinin gelişimi ve ihracat kredi çeşitleri incelenmiştir. Ayrıca, 19 88 yılında faaliyete geçirilen T.Eximbank'm, ihracatçılara sağladığı kredi, garanti ve sigorta desteği ile ilgili uygulamalara da yer verilmiştir, Üçüncü bölümde Türk bankacılık sisteminde ihracat kredi işlemlerinin muhasebeleştirilmesi incelenerek, 19Ö9 yılı itibariyle ihracat kredi süreci ele alınmıştır. Ülkemizde 1989 yılında, ihracat kredilerinin T.Exim- bank kaynaklı olarak yaygınlaştırılması, konunun Önemini arttırarak, daha güncel hale gelmesini sağlamıştır. Bu nedenle, çalışmada T.Eximbank kaynaklı, ”sevk öncesi ihracatkredisi" ile ilgili bir uygulamaya yer verilmiştir. Sonuçta, ülkemizde ihracatın genel yapısı ve ihracatın finansmanında kredilendirmenin önemi ve gelişimi Türk bankacılık sistemi içerisinde değerlendirilerek, sorunlar ve çözümleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Export credits are one o'f the most important mean, in finance of exports for developing export. It is necessary to examine the current export regime to value the export credits. For this reason, in this study first of all the current export regime and the historical development of exports are examined. The frequent changes in the export regimes and in the encouragement regulations have caused. Various types of export promotion regulations had been pubished in export regimes. The most important encourage ment meon had been“tax returns”since 1989 However, the tax returns haven't been in current since 1st of January 1989 and so, Nowadays export credits have been the most important promotion mean of exports. In the second part of this study in Turkish Banking System the development of export credits and the types of export credits have been examined. In addition, the credit, guarantee and insurance programmes of Turkish Eximbank, established in 1988, for Turkish exporters are explained. In the third part the accountancy of export credit transactions in Turkish Banking System is examined generally and for 1989. The rise of Eximbank origined export credits in 1989, made the subject of Eximbank credits more important and actual for this reason in this study a pratice of Exim bank Origined“before cansignment export credits”has been made. In the last part, the general structure of exports in Turkey, the importance and development of credits in export finance, in Turkish Banking System are all briefly examined and the problems and suggestions for the solutions of the problems are expressed.