Siyaset sahnesinde bir Osmanlı şairi Keçeçizade İzzet Molla'nın siyası fikirleri
An Ottoman poet in politic area: Keçecizade İzzet Molla's politic ideas
  1. Tez No: 134025
  2. Yazar: ELİF SU AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANGIZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Osmanlı Imparatorluğu'nun Batı'yı örnek alarak gerçekleştirdiği yenilikler, Devlete hâkim olan zihniyet yapılarının da değişmesi ve başka bir kalıba girmesini gerektiriyordu. Osmanlı Aydınları ve Bürokrasisi bir yandan Batı medeniyeti örnek alınarak askerî, idarî ve sosyal alanlarda girişilen reform hareketleri sürerken bir yandan da bu medeniyetin arkasında yatan zihniyeti anlama çabalarının bulunduğunu da söyleyebiliriz. Reformcu bir padişah olan II. Mahmut döneminde yaşayan ve önemli devlet görevlerinde bulunmuş, zekî, hoşsohbet, nüktedan, hazırcevap ve açıksözlü bir şâir olan Keçecizade İzzet Molla, Batılılaşma hikâyemizde, eşya ve olaylarla beraber düşünce tarzımızın da değişmesi gerektiği üzerinde duran ve bunu yazdığı eserlerde dile getiren bir aydınımızdır. Osmanlı Devleti'nin Batılılaşma sürecinde sancılı bir şekilde yer alan zihnî alışkanlıkların değiştirilmesi, klâsik yapıya sımsıkı bağlı olanların mukavemetiyle pek de başarıya ulaşmamış; hadiselere farklı bir açıdan yaklaşan ve geleneği kırmaya çalışan kimseler Keçecizade izzet Molla örneğinde olduğu gibi cezalandırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The reforms realized by the Ottoman Empire by taking the West as a model were necessitating the modification of the mentality dominating the State and reformation of this mentality. Ottoman scholars and bureaucracy, on the one hand, were continuing military, administrative and social reforms by taking the Western civilization as a model; on the other hand, they were trying to understand the mentality behind this civilization. Keçecizade İzzet Molla who was appointed to significant posts during the reign of Mahmud II, a reformist Sultan, was an intelligent, conversationalist, witty and outspoken poet and scholar. He emphasized that our society must change its goods and events as well as its mentality and underlined this fact in his works. Modification of the problem intellectual habits during the Westernization period of the Ottoman Empire could not be enough successful because of the opposition of the traditionalist people. The ones who evaluated the facts from a different approach and tried to demolish the traditions were punished as in the model of Keçecizade İzzet Molla.