Planda değişik geometriye sahip çok katlı betonarme yapıların zaman-tanım aralığında dinamik analizi
Time-historical dynamic analysis of multistorey reinforced concrete structures with different plan geometrics
  1. Tez No: 134152
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ DÖNDÜREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PLANDA DEĞİŞİK GEOMETRİYE SAHİP ÇOK KATLI BETONARME YAPILARIN ZAMAN-TANIM ARALIĞINDA DİNAMİK ANALİZİ M. Sami DÖNDÜREN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Adnan KARADUMAN 2003,180 sayfa Jüri Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI Yrd. Doç. Dr. Adnan KARADUMAN Yrd. Doç. Dr. Mehmet KAMANLI Bu çalışmada elips, daire, L, T, üçgen, dikdörtgen ve kare şeklinde geometriye sahip bina modellerinin deprem davranışlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Her model, çerçeve sistemli ve perde sistemli olarak çözülmüştür. Ayrıca her modelde, zemin kat yüksekliği 3m. ve 5m., ara kat yüksekliği 2m. alınarak çözümler yapılmıştır. Bu analizlerde çözülen modeller, 15 katlı olarak seçilmiştir.Toplam 28 adet yapı modelinde hesaplar yapılmıştır. Modellerin yerdeğiştirme sonuçlan, periyot sonuçlan, taban kesme ve devrilme momenti sonuçlan ve katlardaki burulma düzensizliği sonuçlan araştırılmıştır. Dinamik analizlerin yapılmasında SAP2000 Nonlineer v-6.11 programından faydalanılmıştır. Dinamik analizde“Zaman-Tanım Alanında Hesap Metodu”tercih edilmiştir. Bu hesaplarda 17 Ağustos 1999 Kocaeli depremi yer ivme kayıtlan kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, yerdeğiştirme, periyot, taban kesme kuvveti ve taban devrilme momenti değerleri en düşük daire şeklindeki modelde bulunmuştur. En yüksek değerler ise elips şeklindeki modelde çıkmıştır. Çerçeve sistemle çözülen modellerde bütün katlarda oluşan yerdeğiştirmeler, perde sistemle çözülen modellerde bütün katlarda oluşan yerdeğiştirmelerden daha büyük çıkmıştır. Zemin kat yüksekliği 5m. alınarak çözülen modellerle, ara kat konularak çözülen modeller karşılaştırıldığında, ara kat yüksekliği 2m alınarak çözülen modeldeki yerdeğiştirmeler ve periyotlar, zemin kat yüksekliği 5m. alınarak çözülen modeldeki yerdeğiştirmeler ve periyotlardan daha küçük bulunmuştur. Burulma düzensizliği bakımından en büyük değerler L şeklinde seçilen modelde bulunmuştur. Deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde perde sistemler, değişik geometrideki planlardan ise, daire şeklindeki modeli tercih etmek en uygun çözümdür. ANAHTAR KELİMELER: Perdeli Sistem, Çerçeveli Sistem, Dinamik Analiz, Deprem Davranışı, Değişik Geometri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis TIME-HİSTORİCAL DYNAMIC ANALYSIS OF MULTISTOREY REINFORCED CONCRETE STRUCTURES WITH DIFFERENT PLAN GEOMETRİS M. Sami DÖNDÜREN Gradute School of Natural and Applied Sciences Deparment of Civil Enginnering Supervisor: Assist. Yrd. Doç. Dr. Adnan KARADUMAN 2003,180 pages Jury Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI Yrd. Doç. Dr. Adnan KARADUMAN Yrd. Doç. Dr. Mehmet KAMANLI In this study, analysis were made to compare earthquake behaviors for ellipse, circle, L,T,triangle, rectangle, square shaped construction models. Each model was solued for frame and shear-wall systems. Furthermore for each model, ground floor height as 3m. and 5m., other floor heights as 2m.picked than calculations were made. Calculated models in these analysis were choosen as 15 floored. Totally 28 pieces construction models were calculated.Displacement results of models, period results, base shear and moment valves and torsional irregularity results for floors were investigated. During the dynamic analysis, SAP2000 Nonlineer V-6. 1 1 software was used. The method of calculation in the area of Time- History were prefred for dynamic analysis. Data from 17 Ağustos 1999 Kocaeli earthquake ground acceleration records were used for these calculations. When the obtained results were investigated, minimum displacement, period, base shear and moment valve was found for circle shaped model.Maximum valves were obtained for ellipse shaped model. Models which were solved in frame system were greater for all storey displacement valves than all storey shearwall systems. When the models were compared which ground floor heights were picked as 5m. and other floor heights as 2m. were less than the models which groud floor height was 5m. for displacement and periods. The greatest valves for torsional irregularity were found for L shaped model. In the areas where the earthquake risk is high, shearwall systems and circle shaped model would be prefFered for the most convenient solutions. KEYWORDS: Shear-Wall System, Frame System, Dynamic Analysis, Earthquake Behavior, Different Geometris n