500 büyük sanayi kuruluşunun 1980 sonrası gelişimi ve Türk ekonomisindeki yeri
- Tez No: 13424
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, 500 Büyük Sanayi kuruluşunun gelişimi ve Türk ekonomisindeki yeri, yallar itibariyle, çeşitli göstergeler ve oranlar kullanarak değerlendirmektir. - Bu kuruluşların 1980'den beri gelişimi incelenmeye çalışılırken, üretimden satışlar, satış hasılatı, Özsermaye, bilanço karı, brüt katma değer, borç, çalışan ücretliler sayısı, ihracat, karlılık ve verimlilik gibi temel ekonomik göstergelerin yanında, varlık(aktif ), kaynak ve özsermaye yapısı gibi f inansal göstergelerde kullanılmıştır. İhracat, yaratılan katma değer, verimlilik ve çalışan ücretliler gibi temel ekonomik göstergeler ile 500 Bü- yük Sanayi Kuruluşu ve Türkiye karşılaştırması yapılmış ve bu ku- ruluşların Türk ekonomisi içindeki payı araştırılmaya çalışılmıştır. Sanayi sektörü içinde önemli bir yeri olan 500 Büyük Sana yi Kurulurunun gelişim göstergelerinin zaman içinde değerlendirilmesi amacı ile yapılan bu çalışma, bu firmalardaki gelişmeler ile bunların sanayi sektörüne sağladıkları dinamizmi göstermesi açısın dan Önemli bulguların elde edilmesine olanak vermiştir.. Önümüzdeki yıllarda "da 500 Büyük Sanayi Kuruluşunun Sanayi sektöründeki ağırlıklarını arttıracaklarını söylemek, bu araştırmanın sonuçlarına göre olanaklı gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, it is aimed to examine the development of top 500 Industrial Corporations and the place of them in Turkish economy through out the years "by means of some economic indicators and ratios since 1980, In this study, we used not only the economic indicators like sales from production, sales, owners' equity, balance. -' sheet profit, gross added value,lial£Ii;&es, number of personnel, export, profitability and productivity, but also the financial indicators like assets, funds and structure of owners equity are included. On the other hand, we tried to compare top -500 Industrial Corporations and Turkey by means of basic economic indicators like^r the amount of exports, produced added value productivity and number of personnel. In the final analysis, we attempt to determine the position of those corporations in Turkish economy.. - ^- - - - In this study, it is also aimed to appraise the indicators of growth of those top 500 Industrial Corporations. It is clear that those top 500 have great importance in the industrial sector. We can say that this study has provide very important results from the point of the development of those -firmsa and the dynamism they provide for the sector of industry. It is possible to say that those top 500 will probably increase their importance in the industrial sector in the following years.