İletişim açısından grafiğin anlamlama boyutu
- Tez No: 13425
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET“İletişim Açısından Grafiğin Anlamlama Boyutu”adlı bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm iletişimin evrensel boyutu içinde grafiğin önemi, araştırmanın temel konusu olan sorunları ve araştırmanın amacına yer vermektedir. Burada, özellikle görsel iletişimin dünyayı kültürel birliğe hızla yaklaştırdığı görüşüne yer vererek, hızlı değişime konu olan iletişimde grafik ve onu an lamaya, taşıdığı mesajı aynı hızda almaya yönelik sorunları görsel okur- yazarlık bağlanımda sınırları tanıtılmaya çalışıldı. İkinci bölümde; grafik ve iletişim kavramları arasındaki ilişkiler araştırıldı. İletişim ve algılama kuramları çerçevesinde grafiğin temel tanımı yapıldı. Bu bağlamda grafiğin iletişim aracı olarak nitelikleri örneklerle açıklanmaya çalışıldı. Üçüncü bölüm görsel okur- yazarlığa konu olan, grafiğin dilsel yapısına yer ver di. Bu bölümde grafiğin bir dil olarak görülüp, görülemeyeceği sorunu yapısal yaklaşımla sözel dille karşılaştırmalı olarak in celendi. İkinci ve Üçüncü bölümlerde elde edilen bulgular ışığında araştırmanın temel konusu olan grafikte anlamlama sorunu, dördüncü bölümde ele alındı. Bu bölümde anlam ve an lamlama kavramlarının yapısal boyutu ile grafik kavramının yapısal boyutu arasında ilişki kurularak sözel dilin anlamlama boyutuyla karşılaştırmalı olarak grafik dilinin anlamlama boyu tu ve sorunları saptamaya çalışıldı. Bu gözlemlerin sonuçlarına dayanılarak yapılan değerlen dirmelere sonuç bölümü ayrıldı. Sonuç bölümünde değerlen dirmeler grafik dilinde anlamlandırmanın temel ilkeleri biçimi- de özetlenerek düzenlendi Sonuç olarak bu bağlamda yapılacak olan araştırmalara yol gösterici nitelikte görülebilir bulgular ak tarılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study titled as“Image Creating Through Graphics In Term of Communication”consists of five main parts. The first part of this study concentrates on the importance of graphics within the frame of the universal communication, the problems which are the basic subject of the study and aim of the study. Here, dwelling on the view that communication is rapidly bringing into a cultural unity, the auther has tried to understand graphics within communication which faces a quick change, the problems of perceiving with the same speed the message, it carries and to describe its borders within the connection of visual literacy. In the second part; the relations between graphics and communica- tional concepts have been investigated the basic description of grap hics has been given within the frame work of communication and perceptional concepts. In this connection, properties of graphics as means of communication were tried to be explained by giving examples. The third part concentrates on lingual structure of grap hics which is the subject of visual literacy. In this part, the question whether graphics can be taken as a language or not was investiga ted by comparing structural approach and aural language. In the light of the data obtained from the second and third parts, the prob lem of interpretation, which is the basic subject of this study, was discussed in the fourth part In this part, making relations between the structural content of the concept of interpreting and the structu ral content of the concept of graphics and by comparing with the se mantic and interpretation content of aural language, the language of graphics and its problems were tried to be understood. Conclusion part was dedicated to the evaluations which were made from the results of these observations. In this part, evalua-tions were summarized and organized in the form of basic principles of interpretation in the language of graphics. As a rusult the auther has tried to transfer to the researchers the findings which can be considered as guidelines for the research to be done in this field.