Tuz gölü kıyısında bulunan soyu tükenmekte olan endemik bir halofitin çimlenme özellikleri ve değişik tuz konsantrasyonlarına karşı gösterdiği tolerans mekanizmasının incelenmesi
Germination properties and tolerance to different salt conditions of an endangered endemic halophyte from salt lake
- Tez No: 134529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki Tuz Gölü'nün sadece güney ve güney batısında yayılış gösteren ve endemik bir halofit olan Kalidiopsis wagenitzii 'nin çimlenme özellikleri ile çeşitli tuzluluk koşullarına karşı gösterdiği tolerans mekanizması incelenmiştir.Amacımız, endemik bir halofit olmasına rağmen nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve daha önce hiçbir araştırmaya konu olmamış K.wagenitzii'nin tohumlarının çimlenmesi için gerekli optimal koşullan tanımlamak ve tohumların tuz uygulaması sonrasında gösterdikleri iyileşme yanıtlarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda; 4 farklı konsantrasyondaki NaCl çözeltisinde ve distile suda bulunan K. wagenitzii tohumlan, 5 farklı sıcaklık rejiminde (5-3 0°C, 10-20°C, 15-25°C, 20-30°C ve 25-35°C) ve 2 farklı fotoperiyotta (24 saat karanlık ve 12 saat ışık- 12 saat karanlık) cimlendirilmistirX wagem'fez'z tohumlarının çimlenme yüzdesi, bütün uygulamalarda 5-3 0°C sıcaklık rejiminde maximum değere ulaşırken en yüksek sıcaklık rejimi olan 25-35°C, tohum çimlenmesine belirgin bir şekilde engel olmuştur.Tüm sıcaklık ve fotoperiyot uygulamalannda tohumlann çimlenme yüzdesi, tuz konsantrasyonundaki artışla azalmıştır.300VI mM NaCl 'den düşük tüz konsantrasyonlarında ve 12 saat ışık- 12 saat karanlık fotoperiodunda çimlendirilmiş Kwagenitzii tohumlarının çimlenme yüzdesinin, 24 saat karanlıkta çimlendirilmiş tohumlannkinden daha düşük olduğu, yani ışığın çimlenmeyi engellediği gözlenmiştir.Tohumlann distile suya transferi sonrasında çimlenmedeki iyileşme, tuz konsantrasyonundaki artışa paralel olarak artmıştır.Bu sonuç yüksek tuz konsantrasyonlarının, Kwagenitzii tohumlarının çimlenmesini sürekli olarak engellemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, germination characteristics and tolerance mechanism to various salt conditions of Kalidiopsis wagenitzii, which spreads through to the south and southwest of Salt Lake in Turkey, were determined. We aimed to define optimal conditions for seed germination and recovery responses after salt stress of Kalidiopsis wagenitzii which is an endangered endemic halophyte and has never been studied before. Kalidiopsis wagenitzii seeds in 4 different NaCl concentrations and in deionised water were germinated under 5 different temperature regimes (5-30°C, 10-20°C, 15-25°C, 20-30°C and 25-35°C) and 2 different photoperiods (24 hr dark and 12 hr light- 12 hr dark). While germination rate of Kalidiopsis wagenitzii reached maximum level at 5-30°C temperature regime beneath all treatments, seed germination was inhibited clearly at 25-35°C temperature regime, the highest temperature regime employed. Germination rate of seeds decreased with increasing salt concentrations under all temperature and photoperiod treatments. Germination rate of Kalidiopsis wagenitzii seeds which were germinated under NaCl concentrations lower than 300 mM and 12 hr light- 12 hr dark photoperiodvm was lower than of seeds germinated under 24 hr dark; in other words, light inhibited germination. Recovery of germination after transferring seeds to distilled water increased with increasing salt concentrations. These results suggest that high salt concentrations do not inhibit germination of Kalidiopsis wagenitzii seeds continuously. Keywords : Kalidiopsis wagenitzii Endemic species Halophyte Seed germination Salt tolerance Thermoperiod Light Recovery from salinity