Menemen Ovası sulama şebekesinin toplulaştırma öncesi ve sonrası durumunun değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on evaluating the situation of the Menemen Basin irrigation network before and after the land consolidation
- Tez No: 134530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BAKİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET MENEMEN OVASI SULAMA ŞEBEKESİNİN TOPLULAŞTIRMA ÖNCESİ VE SONRASI DURUMUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÜNAL, Ayben Düek Yüksek Lisans Tezi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Halil Baki ÜNAL Ağustos 2003, 62 sayfa Bu çalışmada, Menemen Ovasına hizmet veren Sol Sahil sulama şebekesinin tersiyer kanal düzeyinde toplulaştırma öncesi ve sonrası yapısal durumu ve yeterliliği araştırılmıştır. Çalışma, şebekenin hizmet verdiği Tuzçullu arazi toplulaştırma projesi alanından iki ve Ulukent toplulaştırma projesi alanından bir olmak üzere seçilen toplam üç sekonder kanalın her birinden üçer adet seçilen toplam dokuz adet tersiyer kanal üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada, toplulaştırma sonrasında; seçilen tersiyer kanalların genelinin klasik kanal tipinden (trapez kesitten) kanalet tipine (elips kesite) dönüştürüldüğü, sanat yapısı olarak sifon yapılarının ilave edildiği, seçilen tersiyerlerin tamamında sulama yönlerinin (genelde kuzeyden güneye doğru tek yönlü) ve kanal güzergahlarının değiştirilmediği, tersiyer kanalların sulama alanlarında (43 ha - 435 ha arasında) ve kanal uzunluklanndaki (
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT A RESEARCH ON EVALUATING THE SITUATION OF THE MENEMEN BASIN IRRIGATION NETWORK BEFORE AND AFTER THE LAND CONSOLIDATION ÜNAL, Ayben Dilek MSc. in Agriculture Eng. Supervisor: Asst. Prof. Dr. Halil Baki ÜNAL August 2003, 62 pages In this study, the Left Bank Irrigation Network's structural situation and sufficiency which is serving Menemen Basin, was analyzed at tertiary canal level before and after land consolidation. This study was carried out two secondary canals from Tuzçullu Land Consolidation Project Area and one secondary canal from the Ulukent Land Consolidation Project Area and from each of these three secondary canals, three tertiary canals which were chosen, that makes nine tertiary canals at totally. In this study, after the land consolidation, most of the chosen tertiary canals were transformed from trapeze cross-section to ellipse cross-section, siphons as engineering structures were added, in all the chosen tertiary canals' irrigation directions (usually from north to south at a single direction) and canal directions were not changed and in the irrigation areas of tertiary canals (43 ha-435 ha) and the lengths of the canals (