Bir coğrafi veri madenciliği uygulaması
An Application of geographical data mining
  1. Tez No: 134587
  2. Yazar: ALPER VAHAPLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
V ÖZET BİR COĞRAFİ VERİ MADENCİLİĞİ UYGULAMASI VAHAPLAR, Alper Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Mustafa Murat İNCEOĞLU Ağustos 2003, 119 sayfa Bu tezde, gelişen veri toplama ve saklama teknolojisi sonucunda ortaya çıkan ve yeni bir bilim dalı olarak ilerleyen veri madenciliği ve veri madenciliğinin coğrafi bilgi sistemleri içerisindeki kullanımları konu edilmiştir. Veri madenciliği, büyük miktarlarda ve dağınık biçimde bulunan verilerin arasından daha önceden bilinemeyen, anlamlı ve kullanılabilir bilgilerin çıkarılması işlemidir.“Knowledge Discovery in Databases”(Veri tabanlarında Bilgi Keşfi - KDD) uygulamaları ile birlikte faaliyet alanına yönelik karar destek mekanizmaları için gerekli ön bilgileri temin etmek için kullanılır. Coğrafi veriler üzerinde yapılacak olan veri madenciliği işlemi sayesinde de dünyanın ya da bölgelerin ekolojik olayları incelenebilir, meteorolojik olaylar hakkında gerçekçi tahminlemeler sayesinde oluşabilecek doğal olaylara karşı önlem alınabilir, hastalıkların yerküredeki seyirleri incelenerek çeşitli tedavi şekilleri geliştirilebilir. Anahtar Coğrafi veri madenciliği, geo-uzaysal veri analizi, sözcükler: veri madenciliği, veri tabanlarında bilgi keşfi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT AN APPLICATION OF GEOGRAPHICAL DATA MINING VAHAPLAR, Alper MSc in Computer Engineering Supervisor: Assistant Prof. Dr. Mustafa Murat İNCEO?LU August 2003, 119 pages In this study, the concept of data mining, emerging by developing data storing and collecting, is mentioned as a new branch of science and the usage area and techniques of data mining in geographical information systems. Data mining can be described as the discovery of unknown, significant and useful information in huge amount of distributed data. Knowledge Discovery in Databases (KDD) is used for obtaining the pre- knowledge necessary for the decision support systems used in application area. By mining the geographical data, the ecological events can be examined, realistic estimations can be made on meteorologic events and the effects of possible disasters may be prevented, new treatment techniques can be developed by examining the movements of diseases on globe. Keywords : Data mining, geographical data mining,geospatial data analysis, knowledge discovery in databases.