Türkiye'de ulaştırma teknolojilerinin patent analizi ile incelenmesi
Examination of transportation technologies in Turkey through patent analysis
  1. Tez No: 863042
  2. Yazar: OĞULCAN FURKAN AKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ulaşım, Science and Technology, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye sahip olduğu coğrafi konumdan dolayı oldukça kritik bir öneme sahiptir. Asya ile Avrupa arasında bir köprü görevi görmesinin yanısıra, sahip olduğu kıyı şeridi ile de dünya ticaretinde lojistik anlamda önemli bir konuma sahip olduğu değerlendirilmektedir. Lojistik sektörü teknolojinin aktif olarak kullanıldığı bir alandır. Bu tez çalışmasında Türkiye için ulaştırma alanındaki teknolojik gelişmeler incelenmiştir. İlk olarak birliktelik kuralları madenciliği ile birbirlerini etkileyen ve etkilenen alanlar ulaştırma teknolojisine ait patent verileri ile değerlendirilmiştir. Birliktelik kuralları madenciliği SPSS Modeler yazılımı ile yürütülmüştür. Birliktelik kuralları madenciliği için apriori algoritması ile seçilmiştir. Uygulama sonucunda ikili öğe-setleri ve üçlü öğe-setleri ile oluşan birliktelik kuralları madenciliği sonuçları sunulmuştur. İkili öğe-setlerinde en yüksek güven düzeyinde oluşan ilk üç kuraldaki CPC kodları, G01N ile A61P CPC kodları ve F25B ile F24F CPC kodları ve F24F ile F25B CPC kodlarıdır. Ayrıca patent verileri içinde en fazla A ve C bölümü CPC kodları bulunmaktadır. A sınıfı CPC kodları insan ihtiyaçlarını temsil ederken C sınıfı CPC kodları kimya ve metalurji alanını temsil etmektedir. Birliktelik kuralları madenciliği yapıldıktan sonra metin madenciliği uygulaması yapılarak ulaştırma teknolojileri incelenmiştir. Metin madenciliği verileri de aynı patent veri setinin patent özetleri girdi olarak kullanılmıştır. Metin madenciliği STATISTICA yazılımı ile yürütülmüştür. Metin madenciliği sonucu en önemli ilk yirmi kelime sunulmuş ve ilk üç kavram grubunda oluşan kelime listesi değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Türkiye has a very critical importance due to its geographical location. In addition to serving as a bridge between Asia and Europe, it is also considered to have an important logistical position in world trade with its coastline. The logistics sector is an area where technology is actively used. In this thesis study, technological developments in the field of transportation for Türkiye were examined. Firstly, the areas that affect each other and are affected by association rules mining were evaluated with patent data of transportation technology. Association rule mining is carried out with SPSS Modeler software. As a result of the application, association rules mining results with two item-sets and three item-sets are presented. The CPC codes in the first three rules that occur at the highest confidence level in two item-sets are G01N and A61P CPC codes, F25B and F24F CPC codes, and F24F and F25B CPC codes. In addition, the most A section and C section CPC codes are included in the patent data. Section A codes represents human needs, while section C codes represents the field of chemistry and metallurgy. After association rules mining, transportation technologies are examined by applying text mining. In text mining data, patent abstracts of the same patent dataset were used as input. Text mining was conducted with STATISTICA software. As a result of text mining, the first twenty most important words were presented and the word list consisting of the first three concept groups was evaluated.