Radyal tabanlı fonksiyon ağları ile robot kollarının uyarlamalı denetimi
Adaptive control of robot arms with radial basis function networks
  1. Tez No: 134738
  2. Yazar: SONGÜL HALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi RADYAL TABANLI FONKSİYON AĞLARI İLE ROBOT KOLLARININ UYARLAMALI DENETİMİ Songül HALICI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı 2003, Sayfa: 54 Bu tez çalışmasında, Radyal Tabanlı Fonksiyon Ağlan (RTF A) ile tek eksenli bir robot kolunun modellemesi ve uyarlamalı denetimi incelenmiştir. Robot kolunun doğrusal olmayan modelinden yararlanarak model ve denetleyici RTFA yapılan belirlenmiştir. Model ve denetleyici RTFA'nm ağırlıklan, merkez ve genişlik parametreleri geriye yayılım algoritması ile eğitilmiştir. Simülasyon sonuçlan, eğitilmiş RTFA'nm doğrusal olmayan robot kollarım modelleme ve denetim performansının yeterince iyi olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Radyal Tabanlı Fonksiyon Ağlan, Yapay Sinir Ağlan, Robot Kontrolü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc.Thesis ADAPTIVE CONTROL OF ROBOT ARM USING RADIAL BASIS FUNCTION NETWORKS Songül HALICI Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics and Computer Science 2003, Page: 54 In this thesis, identification and adaptive control of single axis robot arm is studied using Radial Basis Function Networks (RBFN). RBFN model and controller structures are determined using the nonlinear robot arm model. Backpropagation learning algorithm is used to train the weight, center and width of the RBFN. Simulation results show that the identification and control performance of the RBFN is satisfactorily good for the nonlinear robot arms. Keywords : Radial Basis Function Network, Robot Control, Artificial Neural Networks