Siyasi parti programlarında spor politikaları
Sports in programmes of political paties
  1. Tez No: 134908
  2. Yazar: AYHAN ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Spor insanlık tarihiyle birlikte varolmuştur. 20. yüzyılın başında modem anlamıyla karşımıza çıkmıştır. Spor, toplumların en büyük sosyal olgularından birisidir. Sporun siyasetle etkileşmemesi mümkün değildir. Demokratik toplumlarda siyasi partiler seçimle yönetimi ele alırlar. Parti programlarını yönetime yansıtırlar. Bu çalışmada ülkemizde siyasi partilerin programlarındaki spor politikalarını inceledik. Mevcut 48 siyasi partinin; T 5 tanesinin spor politikasının olmadığı, T 7 tanesinin sporu başka hedeflerinin içinde araç olarak değerlendirdiği, ancak T5 tanesinin spora parti programı içinde özel bir yer verdiği görüldü. İktidar olan partilerin yönetiminde uygulama eksiklikleri tespit edildL Beş yıllık kalkınma planlarının hedefine ulaşamadığı, bir sonraki döneme aktarıldığı belirlenmiştir. Hükümet programları da yetersiz ve temenniden ibaret olduğu yapılan kıyaslamalarla anlaşılmıştır. Yapılan anket çalışmasının sonuçlan da bu bulguları destekler nitelikte çıkmıştır. Çalışmamızda beş yıllık kalkınma planlan, hükümetlerin programlan, siyasi partilerin programlan incelenerek, bazı gelişmiş ülkelerin çeşitli siyasi parti programlan ve kurumsal yapılan incelenip kıyaslanarak hazırlanmıştır. Gelişmiş ülkelerle kıyaslama yapıldığında ülkemizde kurumsallaşma ve tesis eksikliği saptanmıştır. Bu durumun halkın refah düzeyi ve ülkelerin ekonomik gücüyle önemli bir paralellik gösterdiği anlaşılmıştır. Çalışmanın sonunda ülkemizin spor politikalarının geliştirilebilmesî amacıyla çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT There has been sport since the beginning of the human's history but we learnt it in the beginning of the 20th century as a modern concept. Sport İs one of the most important social event of the society, It is impossible that sport hasn't any affects politics. In the democratic society, political parties manage the society by election. They show their political programme on the management. In this study, we have examined the sport policies of the political party programmes in our country.lt has been realised that 48 of the political parties haven't got any sport policies and 17 of the political parties have appraised sport as a means in their other aims but T 5 of the political parties have given the sport a special importance in the party programme. It has been determined that the parties in power on the management have the lack of practices. It has been stated that A five-year development plan couldn't reach it's aim and thought for another next term. When the programmes are compared, it has been understood. That the government programme is unsufficient. Also, the results of the questionnaire has been made are supported these outcomes. Our studies have been improved by examining party programmes, government programmes and five year developmend plans and have been prepared by examining and comparing the construction of some party programmes. The foundationalism and the lack of institution in our country have been determined in constrast with the developed countries. It has been understood that this position has an important similarity between the level of people's wealth and the economic power of countries. At the end of these studies differend proposals have been offered to develop sport policies of our contry.