Mehmet Niyazi Özdemir'in hayatı ve eserleri
The life and works of Mehmet Niyazi Özdemir
  1. Tez No: 134910
  2. Yazar: AYŞEN ÇELİK ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Mehmet Niyazi Özdemir'in hayatı ve eserlerinin ele aluıdığı çalışmamızda, yazarın hayatı ve ebedî kişiliğinden sonra yayınlanmış olan eserleri, kronolojik sırasına göre incelenmiştir. Bu konudaki eksikliği gidermeyi amaçlayan çalışmamızda; yazarın romanları, hikâyeleri, düşünce eserleri ve hatıraları değerlendirilmiştir. Romanlar sırasıyla; a) Vak'a b) Şahıslar c) Zaman d) Mekan e) Anlatıcı ve Bakış açısı f) Eserde Ele Alman Kavramlar ve Mesajlar başlıkları altında fizikî, sosyal ve psikolojik bütün özellikleriyle ve her romanın kendi dünyası ve sınırları içinde incelenmiş ve tahlil edilmiştir. Çalışmamızın ağırlık merkezini teşkil eden romanların incelenmesinden sonra, yazarın deneme mahiyetinde kalan hikayeleri, biçim ve muhteva yönüyle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, düşünce eserleri genel olarak tanıtılmış, dördüncü bölümde yazarın iki yıl önce yayımladığı hatıratı genel çizgileriyle değerlendirilmiştir. Son bölümde ise, dil ve üslup özellMerinin tespiti ile genel olarak sonuç ve toplu değerlendirilme yapılmıştır. Mehmet Niyazi Özdemir hakkında müstakil bir kitap olmadığı için kaynaklar bölümünde yazarın kendi eserlerinden sonra, çalışmamızda yararlandığımız kitaplara, makalelere ve röportajlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study on the life of Mehmet Niyazi Ozdemir and his works, the life of the writer and his literaturel works were chronoginally investigated, in our study aimed to solve the problem of the lackness on Mehmet Niyazi Ozdemir and his works, the novels, the stories, the essays and other literatural works of the witer were assessed. These works were investigated and assessed in their own characteristics and limits of each novel under the headings of a) the case b) the characters in the work c) the time d) the scene e) the storyteller and its point of view f) the concepts and the messages in the work. Having studied his novels forming the core of our study, the stories of the writer, in the form of essays, have been searched in terms of the style and the content, in the third part, his works related to ideas and thoughts have been defined in general, and in the fourth part, the diary belonging to the writer, which was published two year ego, has been evaluated in its general aspect. In the last part, the analysis of the characteristics of the style and the language in his works has been put into our study as a general consequent and complete assessment Seeing as any written materials written about Mehmet Niyazi Ozdemir don't exist, books, articles and interviews used during our study as source materials have been added in to the index part, as well as the books written by the writer.