İnsan haklarına yönelik olarak emniyet teşkilatında yapılan iyilşetrime çalışmaları ve Nevşehir ilinde bir araştırma
Improvemont and rehabilitation aganist human rights in police, a resource in the city of Nevşehir
  1. Tez No: 134911
  2. Yazar: KÜRŞAT BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN YERİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
VIII ÖZET Bilgi çağı olarak nitelendirilen günümüzde, insan haklan milli devletlerin sınırlarından çıkarak bölgesel ve evrensel bir düzeyde korunmaktadır. Hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik hukuk devletlerinin en önemli özelliği temel hak ve özgürlükleri koruyan mekanizmalar oluşturmalarıdır. Bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti de insan haklarına ve onun korunmasına ulusal ve evrensel düzeyde koruma sağlamaktadır. Demokratik toplumlarda insan haklan getirdiği kurallarla adeta polisin görevinin ifa sınırlarını çizmektedir. Bu sınırlar uluslar arası alanda însan Haklan Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan haklan Sözleşmesi olarak ortaya çıkmış ve Türkiye tarafından da onaylanarak kabul edilmiştir. Günümüzde bir insanlık suçu olarak kabul edilen işkence ve kötü muamelenin uluslar arası sözleşmeler, Anayasa ve kanunlar tarafından yasaklanmasına rağmen Türkiye'nin başını ağntan konulardan birisi olduğu gerçektir. Ne yazık ki Türkiye yurt dışında sistematik olarak işkence ve kötü muamele uygulamalanna yer verilen bir ülke ithamlanyla karşı karşıya kalmakta ve bu durum uluslararası bakımdan Türkiye aleyhinde olumsuz bir atmosfer oluşmasına sebep olmaktadır. Böylece uluslararası platformda Türkiye'yi yıpratmak için ülkede kötü muamele yaygınmış gibi siyasi saiklerle hareket eden guruplar da emellerine ulaşmaktadır. Bu çalışmada Türkiye hakkında yapılan insan haklan ihlalleri iddialanyla bu iddialann nedenleri araştınlmıştır. Uluslararası alanda Türkiye'yi yıpratmak isteyenlerin niçin en çok işkence ve kötü muamele iddialarıyla hareket ettikleri irdelendi. Yine yapılan bu araştırmada daha çok Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesinin 3. Maddesi üzerinde duruldu.“Hiç kimseye işkence ve insanlık dışı veya onur kinci bir davranış yada ceza uygulanamaz”ilkesinde araştırma yoğunlaştmldı. Yapılan bu tezde tüm dünya ülkelerinde ve tüm dünya polislerinde var olan kötü muamele uygulamalannın nedenleri üzerinde duruldu. Kısacası polisi kötü muameleye iten nedenler ortaya koyulmaya çalışıldı. Bu amaçla bir alan araştırması yapılarak sonuçlann ortaya konmasından sonra değerlendirme neticesi sonuç ve öneriler izah edildi.
Özet (Çeviri)
IX ABSRACT Nowadays, wich is named a knowlodge age, human rights, has been protdecting in a level regional and universal going out of the bordering of the national Countries. The sidest of the demokratic law countries have made mechanisma that protect the basic right and freedooms. The Turkhish Republic which is also a low country, has been supplying a protection in universal level, about the human rights and its protection. In Demoktaric Countries, the human rights by rules to it self have been limiting the responsibilities of the police. These limits in the international Society have taken out and Turkey has accepted the human rights universal deglaration and Europen human rights agreement, too. Tha fact that nowadays, the bad behaviour is accepted to bee the crime of humanity although it has been for bidden by our laws it is one of the issues coming into difficulty Turkey. Unfortunately, Turkey has been facing to tace with a problem in a systematically as if it were permissing for the bad behaviours about it abroad and this situation has been reasoning a negative atmosphere for Turkey in the international society. So, in the international platform even the groups acting with the politic reosons have been reaching their targets as if the bad behaviour were common in the country to make weak Turkey. In this stady the reosons of these provings with the breaking of the human rights that have been done about Turkey were searched. In the international society, those people who try to make weak Turkey, acted with proves of the bad behaviours most and these proves were taken out. Yet, in this stdy, especially, the third issue of the European human rights agreement were given importance in this thesis that we did, the reasons of the bad practies wich have whole the world countries and whole the puplic organizations were discussed. Shortly, the reasons suffering from the police for the bad practises were tried to take out. In direct of this aim, by being done a side study after the results had been taken out, the results ando offers were explained.