Sabayi Mevlid (Giriş-transkripsiyonlu metin-gramatikal dizin)
Sabayi Mevlid (İntroduction-transcriptional text-grammatical index)
  1. Tez No: 134931
  2. Yazar: FATİH BAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KARAATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ (GİRİŞ - TRANSKRİPSİYONLU METİN - GRAMATİKAL DİZİN) Fatih BAY Danışman: Yard. Doç. Dr. Recep KARAATLI 2003 - SAYFA : V + 380 Jüri Eski Anadolu Türkçesi dönemi eserlerinden biri olan Mevlid adlı eser, dil özellikleri ve kelime hazinesi bakımından, Türk Dili'nin zengin bir eseri olması ve Türkçe'nin göstermesinin yanında, Hz. Muhammed'in hayatı hakkında verdiği bilgileri bakımından Türk- İslam kültürüne katkıları olabilecek bir eserdir. Eski Anadolu Türkçe'sinin ve dolayısıyla Türk Dili'nin bir devresinin gramerinin bütün yönleriyle çıkarılmasında ve Büyük Türkçe Sözlüğün hazırlanmasına katkı sağlayacağına inandığımız bu çalışmamız, Giriş, Transkripsiyonlu Metin ve Gramatikal Dizin olmak üzere üç ana bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde Mevlid (Yazarı, Konusu ve Bölümleri, Yazılış Tarihi), Şekil Özellikleri üzerinde durulmuştur. Saha ile Bibliyografyanın verilmesi ile Giriş Bölümü tamamlanmıştır. Metin bölümünde, Transkripsiyon işaretleri sistemi ile aslı Arap alfabesi ile yazılmış olan eserin Transkripsiyonu yapılmıştır. Eserde geçen Arapça ibare, ayet ve dualar Arap alfabesi ile aslına uygun olarak verilmiştir. Çalışmamızın ağırlığını oluşturan Gramatikal Dizin, çalışmamızın üçüncü bölümünde verilmiş ve bu bölümün sonuna metinde geçen kelimelerin sayısı ve bu kelimelerin milliyetleri ile ilgili istatistik verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT POSTGRADUATION THESIS ( INTRODUCTION - TRANSCRIPTIONAL TEXT -GRAMMATICAL INDEX ) Fatih BAY ADVISERYard. Doç. Dr. Recep KARAATLI 2003 - PAGE: V + 380 Jury: The Work named Mevlid which is a work of Ancient Anatolian Turkish Period works, is a work that will contribute to Turkish - Islam Culture besides demosrating Turkish and a rich work of Turkish Language and in terms of giving information about the Prophet Mohammed. This study of us which we believe will bring to light Ancient Anatolian Turkish and because of Turkish Language's a period of grammar with all the asp^ects and conribute to the preparation of Turkish Grand Dictionary, comes into existence in three main sections;introduction transcriptional text and grammatical index. In introduction section, Mevlid is followed with interest of shape characteristics (Author, Subject and Sections and written date). Introduction was completed by giving bibliography and field. In the text section, the transcription of the words was made which were written with transcription sign system in Arabic Alphabet.Arabic passage in the text.verse of the Koran and prayers were given appropriate with Arabic Alphabet. Grammatical index which forms the main part of our study is given in the third part. The number of the words and the statistics about the nations of the words were given at the end of this part.