Bekir Yıldız'ın romanlarının tematik ve yapı bakımından incelenmesi
- Tez No: 135012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET FIRAT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ BEKİR YILDIZIN ROMANLARININ TEMATİK VE YAPI BAKIMINDAN İNCELENMESİ Vildan CİHANGİROĞLU Elazığ - 2003. Sayfa : 250 + IX 1983'te Urfa'da dünyaya geldi Bekir Yıldız. Yazarlığa geç başlayan Bekir Yıldız, Türkiye'nin en iyi öykücülerinden Sait Faik'ten çok Sabahattin Ali'ye daha yakın zcrlnüyor olsa da, anlatımı ve seçtiği konularla kendi olmayı başaran bir yazar olmuştur. Öykücülük yönü ağır basan ve Türk Edebiyatı'nda sosyal-gerçekçi çizgisi ile varlığını kabul ettiren yazar, yazdığı romanları}' la da aynı çizgiyi devam eri.T iştir. Öykü ve romanlarıyla edebiyatımızda Anadolu'nun evrenselliğine uzanan bir koşu yoludur, insanın genel tarihsel boyutunu toplumsal boyutuyla içselleştirirken, trajik olanı gözler önüne başar, ile ortaya koyar. Bunu da güçlü bir derinlik ve şaşırtıcı bir yalınlıkla yapar. Kendi yaşamını gözlemlerine eklemiş, kişisel tecrübelerini de okurla paylaşmıştır. İnsanımızın Almanya serüveninde, evlilik ve aile kurumunun toplumsal değişim içinde yozlaşmasından, zalim ve mazlumun ezeli ve ebedî çatışmasına, kapitalist dünya düzeninin yarattığı ikiliğe kadar bir çok sorunsalı gerçekçilik boyutunda işlemiştir Bekir Yâdız. ANAHTAR KELİMELER : Roman, Tematik Güç. Evlilik. Darbe. Güç, Denge, İşsizlik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FIRAT UNIVERSITY INSTITUE OF SOCIAL SCEİNCES DEPARTMENT OF TURKISH LANGUAGE AND LITERATURE MASTER THESIS ANOLYSİS OF THE NOVELS OF BEKİR YILDIZ İN TERMS OF THEME AND STRUCTURE. Vildan Cihangiroğlu Elazığ -2003, Page: 250 -IX Bekir Yıldız was born in Urfa in 1933. He started his career very late. Although he was seemed to be similior to Sabahattin Ali than Sait Faik in his style, he succeeded in shaping his own form and style in his descriptrons and subjectmatters. Being infkrental in storytelling and having been accepted by his social - realistre side, the writer continued the same trend with his novels. By means of his novels and stories he was a follower of the previas trends ıh own literature that extended to the universitality of Anatolia. While deepening the general historial side of the human being by the social aspects, he showed the tragic facts successfully. He achieved this with a powerful deepness and a surprising simplicity. He included his own life, to his observations and shared his experience with his readers. He dealt with ow pepole's adventures of Germany, marriage and deformation of the family by social changes, the confliet of the tirans and the oppressed, and the dilemma of the capitalist world order and various problematre themes in the light of realistic point of view. KEY WORDS : Novel, Thematre power, Marriage. Stroke, Power, Equilibrium, Un employment.