Klazomenai'de ele geçen Arkaik ve Klasik Dönem mutfak kapları
Kitchen wares of Archaic and Classical Periods found in Clazomenae
- Tez No: 135050
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT Tezin konusunu oluşturan mutfak kaplan ve bunların destekleri, beş bölüm altında incelenmiştir. Bu tip günlük kullanıma yönelik kapların formları uzun süre değişmeden kullanım görmüştür. Formlarının basitliği ve üzerlerinde herhangi bir belirleyici bezemenin olmaması, tipolojilerinin oluşturulmasında karşımıza bir sorun olarak çıkmaktadır. Bu neden ile pişirme kaplan ve bunların destekleri incelenirken kronolojik gruplandırmalar yapılmıştır. Khytralarda iki tip tespit edilmiştir. Bu her iki tip Arkaik ve Klasik dönemde birlikte kullanılmıştır. Sulu yemeklerin pişirilmesi için, örneğin çorba, tasarlanan khytralarda M.ö. 5. yüzyıldan itibaren form değişimi tespit edilmiştir. Ağız kenarına plastik bantlar eklenmiştir ve gövde uzayarak küresellikten çıkmıştır. M.ö. 4. yüzyılda da bu değişim görülmüştür. Khytralann minyatür versiyonlan olan khytridionlar, Klazomenai'de yalnızca nekropolis alanında ele geçmiştir. Bu tip minyatür örnekler adak eşyası olarak kullanılmıştır. Bir çeşit güveç kabı olarak kullanılan lopaslar M.ö. geç 6. yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlamıştır. M.ö.geç 6. yüzyıl ömelderinin ağız kısmı alçaktır. M.ö. 5. ve 4. yüzyıl lopaslannda ağız daha yüksek yapılmıştır. Diğer merkezlerden ele geçen örneklere göre Klazomenai lopaslan daha özenli bir işçiliğe sahiptir. Çeşitli formda pişirme kaplan arasında yer alan balık ızgarası, balık şeklinde yapılmış formu ile dikkat çekmektedir. Pişirme kaplarının destekleri olan lasanalar ve taşınabilir ocaklar incelenmiştir. Üç'lü gruplar halinde kullanılan lasanalann pişirme kaplarım ateş üzerinde destekleyen ayaklar olduğu kabul edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Klazomenai'de kullanılan mutfak eşyalarının bir repertuan oluşturulmuştur. Tarihlendirmeleri sorunlu olan bu kaplar, Klazomenai buluntulan sayesinde belli bir kronolojik sıraya oturtulabilmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT : Cooking pots and their stands constituting object of this thesis were investigated by classifying them in to five parts. Forms of such pots, which have a daily usage, had been used without any variation. Simplicity of their forms and having no ornamentation on their surfaces arise as a problem during defining their typology. Therefore, chronological orders were utilized while those cooking pots and their stands were being investigated. Two types were determined for chytrai. Both of the types had been used during the Archaic and Classical periods. A variation initiating as from 5 century B.C. and continuing in 4th century B.C. is observed in chytrai, which were devised to cook liquid meals like soup. Plastic bands are added to rim and neck in this period. Body leaves its spherical form because of stretching. Chytridion, miniature form of chytrai, were found only in nekropolice area in Clazomenae. This type of miniature samples had been used as a votive offering. Lopadia, which are used as casserole pots, appears in late 6th century B.C. Rims of samples of late 6th century B.C have low elevation. However, 5th and 4th century samples have more elevated rims. Lopadia in Clazomenae are finer than the examples that found in other cities. The fish grill, one of the various cooking pots, attracts attention due to its form that has a fish-like shape. As a result of this study, cooking pots are associated to constitute a repertoire. Such pots, which have difficulties during dating, can be put in chronological order due to foundings of Clazomenae.