Kırgızistan'da akınlar ve akınlık geleneği
Akyns and akyn tradition in Kyrghyzstan
  1. Tez No: 135051
  2. Yazar: ULANBEK ALİMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET“Kırgızistan'da Akınlar Ve Akınkk Geleneği”adlı tezimizin girişinde Akının tanımı, tarihi gelişimi ve Akınların mekteplerinin tanıtımı yapılmaktadır. Birinci bölümde, Kırgız akınlık geleneği ve akan tipleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Kırgız akınlık geleneğindeki en meşhur ve önemli akınların özellikleri belirtilmiştir. Üçüncü bölümde Kırgız akınlarının söylediği türler incelenmekte ve örnekler verilmektedir. Son bölüm ise akınların yarattığı eserlerin metinlerine ayrılmıştır. Metinler orijinal halleri ile ve transkripsiyonları yapılarak, karşılarında da Türkiye Türkçesine aktarmaları verilmektedir. Çalışmanın sonunda faydalanılan kaynaklanıl listesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Introduction Part of the so called thesis“Akyns And Akyn Tradition In Kyrghyzstan”the definition of Akyn, it's historical development and presentation of the Akyn's school are made. In the first part, the Kyrghyz Akyn tradition and the types of akyns are brought up (considered). In the second part, the characteristics of the most famous and important akyns in the Kyrghyz Akin Tradition are stated. In the third part, the kinds of Kyrghyz akyns sang andexamples are given. The last part contains passages from akyns' works. The original text, it's transcription and next to it the translation in Turkish (Turkey Turkish) are given. At the end of the study, the list of the sources used takes place. n