Behçet hastalığında natural killer hücrelerinin doğal sitotoksisitesi
Natural cellular cytotoxicity in Behçet's disease
- Tez No: 13506
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
45 ÖZET Bu çalışma; Behçet Hastalığı 'nın aktif ve inaktif dev resinde NK hücrelerinin fonksiyonu olan sitotoksisiteyi değer lendirmek için planlanmıştır. Bu amaçla aktif ve inaktif evrede 16 Behçet hastasından serum örnekleri alınarak, 11 sağlıklı kontrol grubuyla karşılaş tırılmıştır. NK aktivitesi, aktif evrede nisbeten azalmış ve inaktif devrede istatistiksel olarak önemli oranda artmış olmasına ra ğmen, kontrol grubuyla aralarındaki fark anlamsızdır. Hastalığın inaktif devresinde doğal sitotoksik aktivite- deki artış, Behçet Hastalığı 'nın etyopatogenezinde diğer imnün mekanizmalarla birlikte rol oynuyor olabilir ve bu artış çeşitli yollarla açıklanabilir. Behçet Hastalığı 'nın aktif evresinde artmış olan PGE2' nin NK hücre aktivitesini inhibe ettiği düşünülmektedir. Diğer taraftan NK hücre aktivitesini stimule eden interferonun hasta lığın akut atakları sırasında düşük bulunması, doğal sitotoksik aktiviteyi azaltan en önemli faktör olarak değerlendirilmekte dir. Sonuç olarak, bu çalışmada doğal sitotoksik aktivite ba sit laboratuvar şartlarında araştırılarak, Behçet Hastalığı 'nın imnünopatogenezine yeni bir açıklama getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY“Natural Cellular Cytotoxicity in Behcet's Disease”This study has been planned to evaluate the cytotoxic activity of NK cells in the active and inactive stages of Beh cet's disease. For this purpose, during the clinically active and inac tive periods, serum samples were taken from 16 Behçet patients and compared with the serum samples of 11 healthy individuals as a control group. Inspite of the fact that NK activity has relatively dec reased in the active period and statistically increased in the inactive period, the difference between them and control group was insignificant. The increase of the natural cytotoxic activity in the inactive period of the disease may play a role together with the other immun mechanisms in the etiopathogenesis of Behcet's dise ase and can be explained in different ways. It is thought that PGE2, which has increased in the ac tive period of the disease inhibits the NK activity. On the ot her hand, interferon, which stimulates NK activity, was found to have reduced during the active episodes of the disease has been evaluated as the most important factor which decreases the natu ral cytotoxic activity. As a result, in this study, natural cytotoxic activity has been carried out in simple laboratory conditions and has be en tried to bring a new explanation on the immunopathogenesis of Behcet's disease.