Toplumsal cinsiyet oluşturulmasında Antik Yunan Mitolojisi'ndeki erkek arketiplerin kullanımı: Erkek magazin dergilerine yönelik bir inceleme
The Usage of mens archetypes in ancient greek mythology to build gender roles; A researching on men magazines
  1. Tez No: 135076
  2. Yazar: ASLI EGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): fflJBITAK/TURDOK' un Abstrakt Harlama Kılavuzunu kullanınız.) ÖZET: Çeşitli yöntemlerle okumalara uygun olan mitler uzun yıllardır belirli alanlarda çalışan akademisyenler, edebiyatçılar, tarihçiler, antropologlar tarafından irdelenmiştir. Bu anlamda oldukça zengin bir referanslar dünyasına sahip olan mitleri kültürel ve ideolojik bağlamda ele almak 1940'lı yıllarda başlayan bir serüvendir. Bu serüven mitin tanımına yönelik değil, mitin işlevine yönelik bir çabadır. Bununla birlikte medya çalışmaları ve kitle iletişim araçlarının etkileri ile ilgilenen bilim insanları da mitlerin yemden üretimi ve hangi işlevleri yerine getirdiği üzerine ilişkin çalışmalarda bulunmuşlardır. Tez, arketip teorisine dayanarak dişilin/erilin ne şekilde tarihselleştirildiği ve bu tarihselliği meşrulaştırma ve içselleştirme çabalarının işleyiş mekanizmasını hangi araçlarla yapıldığım tespite yönelik bir çalışmayı içermektedir. Bu tezin birinci kısmında toplumsal cinsiyet teorisi ile analitik psikoloji ve bu alan içinde yer alan arketip teorisi ve yöntemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Jung'un teorilerinin bir bölümünü oluşturan arketip teorisi mitsel kaynaklan refere etmekte ve bu anlamda da Antik Yunan Mitolojisi ile kesişmektedir. Jung'un karşılaştırmalı olarak ele aldığı çeşitli mitolojilerde yer alan eril ve dişil özellikler/ilkeler ve bunların toplumsal cinsiyet teorisi ile kesişen tarafları tezin diğer bir bölümünü oluşturmaktadır. Tezin temel sorunsalı arketipsel olarak kurulan erkek imgelerinin kitle iletişim araçlarındaki yansımasıdır. Kitle iletişim araçlarının mit oluşturma işlevi, bu mitlerin ataerkil ideolojiyi kitle iletişim araçlarına taşıması ve Antik Yunan Mitolojisi'nin ataerkil yapısının sergilenmesi tezde ikinci bölümde irdelenmiştir. Son bölümde de ilk ortaya çıkışı dünyada 1940'lı yıllara denk gelen erkek magazin dergilerinin tarihsel sürecine kısaca değinilmiş ardından da ülkemize 1980'li yıllar sonrasında giren bu dergilerde ve özel olarak da FHM erkek magazin dergisinde erkek arketiplerin sunumu irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
TÜRKÇE ABSTRAKÎ fen fazla 250 sözcük): fTÜBİTAK/rURDOK' un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.') ABSTRACT Myths, convinient to various reads with various methods have been analysed by academicians, literacy specialists, historians and antropologiests for many years. Analizing myths which have very rich reference worlds is an adventure starting from 1940's. This adventure is not an effort towards mythical resources but towards mythical functions. Efforts of writing history of masculine and feminen archetypes in the society are expended to figure out the process and the origin of those roles. Some media studies are focused on the reproduction of mythes and their functions. Methodological and conceptual first chapter of the thesis defines us the mythological and masculine roles. Explaination of the archetypes theory; a part of Jung theory by referring myths made the concept used easily in the coming chapters. The relation between feminen and masculine features of the gender theory and Jung's feminen and masculine features derived from various methodologies has been studied timely. The hypothesis of the thesis is the reflection of masculine archetypes in mass media. Myth forming function of mass media, transforming of mythical patriarchal ideology to mass media and laying our the patriarchal structure of myths are studied in chapter two. In the last chapter, the presentation of masculine archetypes in male magazines after 1940' s has been studied. The presentation and the priorities of masculine archetypes of antique greek mythology; transforming the patriarchal ideology have been analyzed in pictures, advertisements and articles.