Tatar Mitolojisi hakkında yapılmış çalışmaların değerlendirmeli bibliyografyası
Analitik bibliography of mythology studies on Tatar mythology
- Tez No: 135075
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
“Tatar Mitolojisi Üzerine Yapılan Yayınların Bibliyografyası ve Bu Yayınların Analizi”adlı çalışmamızda, Tatar mitolojisi üzerine yapılmış yayınlar bir araya getirilmiş ve bu yayınların bazılarının analizi yapılmıştır. I. Bölüm' de, Tatar mitolojisi üzerinde yapılmış çalışmaların tarihçesine yer verilmiştir. Bu bölüm,“Çarlık Rusya 'sı Dönemi Tatar Mitolojisi Çalışmaları ”,“Sovyet Dönemi Tatar Mitolojisi Çalışmaları ”,“1990 Yıllarında Başlayan Tatar Mitolojisi Çalışmaları ”adlı başlıklar altında verilmiştir. II. Bölüm' de, bu konuda Rusça, Tatarca ve diğer dillerde yapılmış yayınların künyeleri verilmiştir. Yayınlar,“kitaplar”ve“makaleler”başlıkları altında sınıflandırılmıştır. Bu gruplar,“Rusça”,“Tatarca”ve“Diğer Dillerde”gibi alt başlıklara ayrılmıştır. III. Bölüm' de, önceki bölümde künyeleri verilen yayınlardan bazılarının analizi yapılmıştır.“Sonuç ”bölümünde ise elde ettiğimiz sonuçlar üzerinde durularak, çalışmamızın genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu konuda yapılmış çalışmaların tespit edilerek incelenmesinin, Tatar mitolojisini Türk araştırmacısına tanıtarak, gelecekteki araştırmalara ışık tutacağım düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, which name as“A Bibliography of Mythology Studies on Tatar Mythology and Analysis of These Studies”, the books and articles on the Tatar Mythology studies are brought together, and some of these publications are analysed. İn the First Chapter of this study, a brief history of Tatar mythology studies is given the first place. This chapter is given in three parts:“The Studies of Tatar Mythology in, ”The Studies of Tatar Mythology in Sovyet Period“ and ”The Studies of Tatar Mythology, Was Beginnig in 1990s“. The Second Chapter is aimed to indefinity and to list the publications about the mythology studies on the Tatar mythology in Russian, Tatar and other languages. Those publications are grupped under two titles as ”Books“ and the ”Articles“, and than these grups are grupped under three titles as ”İn Russian“, ”İn Tatar“ and ”In Other Languages“ on the Tatar mythology studies. In the Third Chapter, I have tried to analyse some of the books and the articles identifed and listed in the Second Chapter. İn the ”Conclusion " part of my study, a general evaluation has been made about the mythology studies.