İttihat ve Terakki, Arnavutlar ve Arnavutluk
The Union and progres society, the Albanians and Albania
  1. Tez No: 135098
  2. Yazar: REZART MEZANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Arnavutlarla ilişkileri, II. Meşrutiyetten önce ve sonrası olmak üzere iki dönemden oluşmaktadır. Birinci dönemde, Kanun-i Esasiyi kaldıran II. Abdülhamit'e karşı hareket eden Yeni Osmanlılar ve Arnavutları bir araya getiren, onların ümit bağladıkları Meşrutiyet idaresinin kaldırılması ve Makedonya Meselesinden dolayı gündeme gelen reform programlarının uygulanmasından yeni toprakların kaybetme kaygısıdır. Bu dönemdeki ittihat ve Terakki Cemiyeti ile işbirliği yapan Arnavutları üç grupta ayırabiliriz: İttihat ve Terakkicilerden Arnavut Ulusal hareketinin gelişmesine yönelik bir fayda olmayacağına farkına olan, fakat meşruti bir idarenin kurulmasından kendi hareketinin gelişmesine uygun ortam oluşacağına ümit besleyen Arnavut aydın ve vatanseverler; kendilerini Osmanlı olarak gören ve Cemiyete sona kadar bağlı kalan Arnavutlar; ve Makedonya'da İttihat ve Terakkicilerin uyguladıkları politika sonucunda, Meşruti idarenin ne olduğunu bilmeyen yani kandırılan Arnavutlar. İkinci Meşrutiyetin ilan edilmesinde, Resneli Niyazi'nin dağa çıkması ve Firzovik toplantısı etkili oldu. II. Meşrutiyetin ilan edilmesiyle beraber gelişmeye başlayan Arnavut Ulusal Hareketi ve İttihatçıların takip ettikleri türkleştirme ve baskı politikası İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Arnavutlarla işbirliğinin sonunu getirdi. Alfabe konusu, devamlı gündeme kalarak Cemiyet ve Arnavutlar arasında var olan uçurumu daha da derinleştirdi. İttihat ve Terakkiciler Arnavutlar üzerinde uyguladıkları baskı siyasetinden başarısızlığa uğradılar. Balkan savaşı Osmanlı Devleti'nin yenilgisiyle sonuçlanması, Bağımsız bir Arnavut Devletinin kurulma sürecini gündeme getirdi, ismail Kemal'in liderliğinde 28 Kasım 1912'de, Avlonya'da Arnavutluk'un bağımsızlığı ilan edildi. Fakat Arnavut aydın ve vatanseverler tarafından yapılan bu siyasi girişim Büyük Güçlerin dikkatine alınmadı. Arnavutluk meselesinin çözümü, Balkan Savaşı'nın ateşkesini görüşmek üzere Londra Konferansında toplanan Büyük Güçlerin verecekleri karara bağlandı. Görüşmelerin sonucunda Arnavut toprakların büyük bir kesimi Balkan Devletlerinin imtiyazlarına verildi. Londra Konferansı ndaki gelişmelere bağlı Arnavutlar arasında diplomatik ve aynı zamanda silahlı mücadelesinin devam edilmesine dayalı yeni bir milliyetçi düşünce gelişmeye başladı.
Özet (Çeviri)
The Union and Progres Society's relations with Albanians, before and after the II. Constitutional, is coming into be by two periods, in the first period is: being taken away of Constitutional's administration, which has united The Albanians and new Ottomans that protest II.Abdulhamit who throwed away The Law Constitution. So that is: The cause of losing of new Lands on account of putting into practice of Reform Programs which is becoming by Macedonia's matter, in this period, The Albanians that do cooperation with The Union and Progres Society, we can select in three groups: The first group is, Patriot and intellectual Albanians, that be understood not being useful at developing of the Albanian's National action by the Young Turks, but, begin to hope at formation of suittable atmospheres for developing of their action by being established of The Constitutional Administration. The second group is, Albanians, that have been content with the Society, and, that look theirself as Otoman as end. The third group is, Albanians, that was deceived in the end of the politics that have practiced the Young Turks in the Macedonia. At the Constitutional's declaring, effectived; going out of Resneli Niyazi at the mountain, and meeting of Firzovik. Albanian's National Action and the Young Turks, that are going to develop together when advertised the ll.Constitutional, which was going to follow the Politics Press and Turkicizing, brang the end of Albanians with the Union and Progres Constitutional's cooperation. The alphabet's subject, which was continual daily matter, deepened the precipice that was between Albanians and Contitutional, very more. The Young Turks, that practiced Politics Press over Albanians, dropped in on lack of success. When defeated Otoman State, the end of Balkan War brang the period of independence of an Albanian State. İn 28 November 1912, under ismail Kemal's leadership, proclaimed the independence of Albania.But, this Politic attempt that is done by patriot and intellectual Albanians, didn't take into consideration by Grand Powers. The solution of the Albania's matter is agreeded by Grand Powers that were collected for to talk the cease-fire of Balkan War in Conference of London, in the end of negotiation, the big place of Albanians's lands is given to the Balkan States.Between Albanians, according to events in the Conference of London, started a new National Opinion which was supported on continual diplomatic and armed contations.